kpb

Wierność

tytuł oryginalny: Vernost

reżyseria: Nigina Sajfułłajewa
aktorzy: Jewgienija Gromowa, Aleksandr Pal

czas trwania: 82 min.
produkcja: Rosja 2019
język: rosyjski
napisy: polskie
in Russian with Polish subtitles
info: Sputnik nad Krakowem

ORFF „Kinotawr” w Soczi 2019: Nagroda Specjalna Jury
MFF w Transylwanii 2020: Najlepsza aktorka (Jewgienija Gromowa)


Nigina Sajfułłajewa długo kazała czekać na swój nowy film kinowy. Jej debiut sprzed sześciu lat, dramat psychologiczny Jak mam na imię, został obsypany nagrodami, jednak w przypadku Wierności może być o to nieco trudniej, głównie z powodu śmiałości obyczajowej obrazu. Mimo to, właśnie ten aspekt docenili jurorzy ubiegłorocznego Kinotawru, przyznając dziełu tadżyckiej reżyserki swój laur, pisząc w uzasadnieniu między innymi o „bezgranicznej wierze aktorów w reżysera”.


Wierność to historia mieszkającego w Kaliningradzie małżeństwa w średnim wieku, ginekolożki Leny (Jewgienija Gromowa) oraz aktora teatralnego Siergieja (Aleksandr Pal), które znalazło się na miłosnym rozdrożu. Codzienna rutyna zabija w nich namiętność, a podejmowane przez kobietę próby dodania ich związkowi pikanterii kończą się niepowodzeniami. W efekcie Lena traci wiarę we własną wartość i aby przekonać się, czy jako kobieta jest jeszcze w stanie rozniecić w mężczyźnie płomień namiętności, decyduje się na krok, który ma poważne konsekwencje nie tylko w jej życiu osobistym, ale i zawodowym.


Opowiadając historię Leny i Siergieja, Sajfułłajewa pokazała na ekranie znacznie więcej niż robili to w ostatnich latach inni twórcy rosyjscy, jakby chciała udowodnić, że w Rosji też może powstać film tak śmiały jak Ostatnie tango w Paryżu czy Nimfomanka.

 

Film tylko dla widzów dorosłych.

 

Wcześniej w ramach Sputnik nad Krakowem 2021.


Bookmark and Share