kpb

Historie kuchenne

tytuł oryginalny: Salmer fra kjokkenet

reżyseria: Bent Hamer
aktorzy: Joachim Calmeyer, Tomas Norstrom, Bjørn Floberg, Reine Brynolfsson

czas trwania: 93 min.
produkcja: Norwegia/Szwecja 2005
premiera: 2004-02-20

Ciepła, pełna absurdalnego humoru komedia Benta Hamera była m.in. oficjalnym kandydatem Norwegii w walce o Oscara.

Norweski reżyser Bent Hamer nawet z zapisu schnięcia farby jest w stanie uczynić przezabawną komedie. Tak o twórcy Historii kuchennych i późniejszego Factotum napisał angielski "The Guardian".

Pomysł na swój film Hamer zaczerpnął z książki Ingrid Samuelsson My i nasze domy, w której znajdował się artykuł o szwedzkim Instytucie Badań Domowych. W latach 50. Instytut przeprowadził dokładne studia nad kuchnią postrzeganą jako miejsce pracy. Ich celem było zoptymalizowanie codziennych czynności domowych i zwiększenie ich efektywności.

W swoim filmie norweski reżyser pokazuje dalszy ciąg tego eksperymentu. Instytut Badań Domowych uznaje, że po zanalizowaniu kuchennych nawyków szwedzkich gospodyń domowych, nadszedł czas na zbadanie zwyczajów kawalerów. Osiemnastu badaczy wyrusza do małej wioski Landstad w Norwegii, która charakteryzuje się niezwykle wysokim odsetkiem kawalerów. Tam naukowcy obserwują wszystkie posunięcia swych podopiecznych. Mają swobodny dostęp do domu, jednak pod żadnym pozorem nie wolno im się wdawać w jakiekolwiek rozmowy z obiektami badań.

Głównymi bohaterami Historii kuchennych są ekspert z instytutu i rolnik, będący jego obiektem badań. Ich relacje w miarę trwania eksperymentu stają się coraz bardziej napięte. W końcu obaj łamią zasady przyjęte przez Instytut.

Niebywały komediodramat, zaczynający się delikatną satyrą na naukową racjonalizację życia w latach pięćdziesiątych, a kończący jako wzruszająca bajka o nieprawdopodobnej przyjaźni pomiędzy dwoma mężczyznami. Matthew Turner, London View

Historie kuchenne są ciekawą mieszanką; to jednocześnie pewnego rodzaju męski romans, satyra na społeczną kontrolę i delikatna farsa na narodowe nieporozumienia. Jonathan Romney, Screen Daily

Film prezentowany w ramach Maratonu Filmów Skandynawskich.


ZWIASTUN (angielski):

Bookmark and Share