kpb

Gabinet doktora Caligari

tytuł oryginalny: Das Cabinet des Dr. Caligari

reżyseria: Robert Wiene
aktorzy: Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Fehér, Lil Dagover

czas trwania: 71 min.
produkcja: Niemcy 1920
napisy: polskie, angielskie
with Polish and English subtitles

Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung

 

Tajemniczy doktor Caligari (Werner Krauss) za pośrednictwem swojego medium (Conrad Veidt) przepowiada przyszłość. W miasteczku dochodzi do serii morderstw. Przyjaciel jednej z ofiar podejrzewa, że za wszystkim stoi demoniczny Caligari.


Gabinet doktora Caligari to kamień milowy w dziejach horroru, a zarazem czołowy przedstawiciel filmowego ekspresjonizmu niemieckiego z udziałem najwybitniejszych aktorów lat 20. W tej utrzymanej w klimacie fantastycznego koszmaru, alegorycznej historii o demonicznym doktorze Caligarim, teoretyk filmu Siegfried Kracauer widział zapowiedź dojścia do władzy Adolfa Hitlera.


Gabinet doktora Caligari jest filmem z ogromnymi ambicjami artystycznymi, widocznymi przede wszystkim w imponującej scenografii, pełnej zniekształceń, dziwnych cieni i ostrych kątów. Uwagę zwracają nierealistyczne obrazy miasteczka, niefunkcjonalne rekwizyty oraz krzywizny ograniczające ruch aktorów. W pamięci na długo zostaje ekspresyjna kreacja Conrada Veidta w roli somnambulika.


Data premiery filmu (26 lutego 1920 roku) bywa uznawana za symboliczne narodziny światowego kina artystycznego, adresowanego – jak pisze Tomasz Kłys – „nie do masowej, lecz elitarnej publiczności, może trochę snobistycznej, ale za to zorientowanej w estetycznych modach i intelektualnych trendach, nastawionej nie na rozrywkę, lecz na kontemplację sztuki”.

 

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


Film został odrestaurowany cyfrowo przez Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung.


Partnerem pokazu jest Goethe-Institut w Krakowie.

 

muzyka na żywo | live music: Wassim Ibrahim/Kamil Kruk/Ethan Smith/Szymon Madej


| Created in the style of a nightmare, an allegorical story about a mysterious doctor Caligari and his medium. A milestone in the history of horror and the most renowned example of German expressionism. Impressive set design and great acting.


Wcześniej w ramach Arcydzieła kina niemieckiego, 13. Festiwalu Filmu Niemego oraz 22. Festiwalu Filmu Niemego.Bookmark and Share