kpb

Miasto Boga

tytuł oryginalny: Cidade de Deus

reżyseria: Fernando Meirelles
aktorzy: Renato de Souza, Gero Camilo, Roberta Rodriguez Silvia, Douglas Silva, Jonathan Haagensen

czas trwania: 130 min.
produkcja: Brazylia 2002
premiera: 2004-01-09
język: portugalski
napisy: polskie
in Portuguese with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2004 - 4 nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany - Bráulio Mantovani, najlepsze zdjęcia - César Charlone, najlepszy montaż
Camerimage 2003: Złota Żaba
Złote Globy 2004 - nominacja: najlepszy film nieanglojęzyczny   


Oparta na faktach wstrząsająca kronika z życia brazylijskiej ulicy. Narkotyki i wojna gangów, nędza i przemoc - to mieszanka wybuchowa, której nazwa brzmi - slumsy Rio de Janeiro. Każdy kto się tam urodził żyje z wyrokiem. Jest jednak ktoś, kto podejmie próbę wyrwania się z piekła...

Dynamiczna narracja i montaż, efekty specjalne i przekonująca gra młodych aktorów składają się na niepowtarzalne widowisko.

Cidade de Deus to powstała w latach 60. brazylijska dzielnica biedoty. Zorganizowana przestępczość i narkotyki doprowadziły do tego, że na początku lat 80. dzielnica ta stała się ona jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Rio de Janeiro. Dla pogrążonych w biedzie mieszkańców prawa nie stanowi rząd, lecz nastoletni baronowie narkotykowi i przywódcy gangów, którzy rządzą przy użyciu gróźb śmierci.

Ostry i mocny!
Miasto Boga ze swoją atmosferą i upodobaniem do nieprawdopodobnych historii przypomina Chłopców z ferajny. Pulsuje rytmem szalonych obrazów, a zmiany nastroju dobrze współgrają z nieco fanatyczną, pełną adrenaliny impulsywnością straconej młodości. Obejrzyjcie ten niesamowity film. Stephen Holden, New York Times

Istny wulkan! Toczy się z prędkością smagnięcia biczem. Czasem pojawia się film o tak porażających obrazach, że wbijają cię w ziemię.
Peter Travers, Rolling Stone

Gwałtowny, szokujący, olśniewający i wspaniały.
Megan Turner, New York Post

Prawdziwy dynamit, Meirelles jest pełen energii i błyskotliwości równej Amores Perros.
Mark Caro, Chicago Tribune

Miasto Boga tryska energią. Zapiera dech w piersiach! Ogłasza nadejście nowego reżysera, o wielorakich talentach i pasjach: Fernando Meirellesa. Zapamiętajcie to nazwisko".
Roger Ebert, Chicago Sun-Times

Dzieło mistrzowskie niczym symfonia. Raz na jakiś czas pojawia się film, który odnawia naszą wiarę w istnienie sztuki. Hipnotyzujący.
James Verniere, Boston Herald

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 6: Mars | Kultowe Kinobranie.

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

 • Piątek
  2 sierpnia Friday August 2
 • Sobota
  3 sierpnia Saturday August 3
 • Poniedziałek
  5 sierpnia Monday August 5
 • Środa
  7 sierpnia Wednesday August 7
 • Czwartek
  8 sierpnia Thursday August 8
 • * Uwaga! Seans w innym obiekcie.