kpb

Powrót do domu

tytuł oryginalny: Abrir puertas y ventanas

reżyseria: Milagros Mumenthaler
aktorzy: María Canale, Martina Juncadella, Ailín Salas, Julián Tello

czas trwania: 99 min.
produkcja: Argentyna 2011
premiera: 2012-01-06

MFF Locarno 2011 - Złoty Lampart dla najlepszego filmu, Srebrny Lampart dla najlepszej aktorki - María Canale, nagroda FIPRESCI
MFF Mar del Plata 2011 - Złoty Astor dla najlepszego filmu, Srebrny Astor za reżyserię

Buenos Aires u schyłku lata. Trzy nastoletnie siostry, Marina, Sofia i Violeta, przebywają same w rodzinnym domu wypełnionym pamiątkami po niedawno zmarłej babci, która je wychowywała. Dziewczęta żyją tak, jak nakazują prawa ich wieku: słuchają muzyki, spotykają się z przyjaciółmi, śmieją się, zakochują i kłócą. Jednak nagle wrzucone w dorosłość muszą odnaleźć się w całkowicie nowej, niepewnej sytuacji. Bolesna strata nieoczekiwanie otworzy przed nimi nowe perspektywy.

Mumenthaler z dużą wprawą, dowcipnie i z nostalgią ukazuje interakcje skrajnie różniących się od siebie sióstr. Każda z nich inaczej radzi sobie z żałobą i obowiązkami dorosłego życia: najstarsza, Marina, koncentruje się na nauce i wypełnianiu codziennych sprawunków; Sofia ma poczucie nieskrępowanej wolności, którą manifestuje ekscentrycznymi strojami i ucieczką od sennej atmosfery domu; Violeta, najmłodsza i najbardziej tajemnicza z całej trójki, na wpół naga snuje się po pokojach, ukrywając przed rodzeństwem potajemne spotkania ze starszym od niej mężczyzną. Choć bohaterki spędzają razem dużo czasu, ukrywają przed sobą targające nimi uczucia, a dom rodzinny - z bezpiecznego azylu - zamieni się w miejsce siostrzanej rozgrywki decydującej o ich przyszłości.

Dużym atutem filmu są zdjęcia Martina Friasa utrzymane w ciepłej stylistyce retro, świetnie podkreślające odchodzący świat dzieciństwa, oraz nastrojowa amerykańska muzyka folk z lat 70.

Film prezentowany w ramach cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 9: Wszystko o kobietach.

(także: 7. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+ - 2011, Sylwestrowa Noc Filmowa 2011/2012)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share