kpb

8 kobiet

tytuł oryginalny: 8 femmes

reżyseria: François Ozon
aktorzy: Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart i Fanny Ardant, Virginie Ledoyen, Danielle Darrieux, Firmine Richard, Ludivine Sagnier

czas trwania: 103 min.
produkcja: Francja 2002
premiera: 2002-10-18

MFF w Berlinie 2002
Srebrny Niedźwiedź za szczególne osiągnięcia artystyczne dla zespołu aktorskiego

8 kobiet to wysmakowana stylistycznie i wizualnie komedia o kobietach z intrygą kryminalną w tle.

W rolach głównych występuje osiem wielkich aktorek francuskiego kina: Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart i Fanny Ardant, Virginie Ledoyen, Danielle Darrieux, Firmine Richard oraz Ludivine Sagnier. Reprezentują one w tym filmie osiem różnych typów kobiet, osiem wymiarów kobiecości, osiem kobiecych tajemnic. Do tego, każda z gwiazd wykonuje w trakcie filmu znaną francuską piosenkę we własnej aranżacji.

Środek zimy. Domostwo na odludziu. Osiem kobiet - żona, siostra, kochanka, córki, służące - podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma motyw, by zabić, każda ma alibi... Każda ma sekret. Jedna jest winna. Która?

Trup mężczyzny to jednak zaledwie pretekst, by największe gwiazdy francuskiego kina ukazały w całym blasku i złożoności różne twarze kobiecości.

Śmierć pana domu wyzwoliła w kobietach prawdziwe emocje, nic już nie trzeba ukrywać: złości, nienawiści, miłości, pragnień, słabości. Obnażają swoje prawdziwe oblicza. W ciągu jednej nocy dowiadują się o sobie wszystkiego.

Reżyser, igrając z konwencją filmową, łączy w przewrotny sposób elementy powieści kryminalnej w stylu Agathy Christie, z komedią, melodramatem i musicalem. Różnorodności gatunkowej towarzyszy różnorodność nastrojów. Groza przeplata się z humorem i nostalgią, a żartobliwy i lekki ton łączy się z refleksją nad miłością i związkami rodzinnymi.


8 kobiet sprawia wrażenie, jakby François Ozon sfilmował kryminał Agathy Christie ściśle stosując się do zasad zaczerpniętych z podręcznika "Jak szokować strasznych mieszczan". Jest to wyrafinowana układanka złożona z cytatów z hollywoodzkich produkcji. Mistrzowsko panując nad konwencją, z której drwi, Ozon zbudował perwersyjny labirynt tajemnic, kłamstw i oszustw. Lisa Nesselson, Variety

Reżyser na każdym kroku daje dowody mistrzostwa. Nie jest to jednak pusty popis umiejętności, ale seans pierwszorzędnej filmowej magii: oto spod starych, ogranych sztuczek wyziera naga prawda o człowieku szukającym miłości. Le Monde

Film 8 kobiet był także wyświetlany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: Królowa, Cesarzowa i inne kobiety.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Księżna, Juno - i inne kobiety w różnym wieku.


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share