kpb

Niebo

tytuł oryginalny: Heaven

reżyseria: Tom Tykwer
aktorzy: Cate Blanchett, Giovanni Ribisi, Remo Girone

czas trwania: 95 min.
produkcja: Włochy/USA/Niemcy 2002
premiera: 2002-09-13

Niebo powstało na podstawie scenariusza zmarłego w 1996 roku Krzysztofa Kieślowskiego, oraz jego wieloletniego współpracownika, Krzysztofa Piesiewicza. Niebo stanowi podstawę tryptyku, na który składają się także części Piekło (przeniesiona na ekran przez Denisa Tanovicia) oraz Czyściec.

Niebo to dramatyczna, pełna emocjonalnego napięcia, zagadkowa i niezwykła opowieść o miłości.

Turyn, Włochy. Czworo przypadkowych ludzi ginie w nieudanej próbie zabójstwa. Philippa, nauczycielka angielskiego, nie stawia oporu podczas aresztowania. Niczemu nie zaprzecza - jest zdruzgotana konsekwencjami swojego czynu. Jej celem był ktoś zupełnie inny - dealer narkotyków, który ma na sumieniu życie jej męża i wielu jej uczniów. Policja uparcie doszukuje się w tragicznym wydarzeniu znamion aktu terrorystycznego o motywach politycznych. Jedynie młody policjant Filippo wierzy słowom Philippe. Wymyśla plan, dzięki któremu odzyskuje ona wolność.

Pierwsza międzynarodowa produkcja reżysera Toma Tykwera.
W głównych rolach wystąpili Cate Blanchett i Giovanni Ribisi.

Tom Tykwer o pracy nad scenariuszem filmu powiedział: „żaden cudzy scenariusz nie sprawił, bym chciał zainwestować dwa lata swojego życia i nakręcić na jego podstawie film. Z Niebem od początku było inaczej, gdyż autorzy byli mi znani. Rzecz jasna, ogromnie ich podziwiałem. Ale decydujący moment nadszedł, gdy w pewnej chwili podczas czytania zrozumiałem, zdaje się już przy trzeciej stronie, że ten scenariusz mnie zaabsorbował tak, jak gdyby był moim własnym. Zapomniałem, czyj jest. Był już mój. Wiedziałem dokładnie o co w nim chodzi, co jest najważniejsze, podświadomie wyczuwałem jego atmosferę; moje rozumienie wykraczało poza konflikt moralny i koleje losu bohaterów”. 

Niebo było także wyświetlane podczas Przeglądu Filmów Toma Tykwera (2007) oraz w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między pytaniem a odpowiedzią (2011).

Film prezentowany w ramach 5. Festiwalu Muzyki Filmowej.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share