kpb

Tydzień z życia mężczyzny

tytuł oryginalny: Tydzień z życia mężczyzny

reżyseria: Jerzy Stuhr
aktorzy: Jerzy Stuhr, Gosia Dobrowolska

czas trwania: 89 min.
produkcja: Polska 1999

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1999
Nagroda Specjalna Jury
nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich


Historia zapracowanego prokuratora Adama Borowskiego (w tej roli sam Jerzy Stuhr), którego jedynym wytchnieniem jest śpiew w chórze chłopięco-męskim. Film podzielony jest na siedem części, odpowiadających następującym po sobie dniom tygodnia. Każda z nich rozpoczyna się krótkim ujęciem na basenie. Jeszcze nieźle jest - mówi Bohater wyłaniając się z wody w poniedziałek.

Trzeci autorski film Jerzego Stuhra, nakręcony po Spisu cudzołożnic i Historiach miłosnych.

Jerzy Stuhr o filmie: To jest opowieść o tygodniu z życia mężczyzny w średnim wieku. To tydzień dla niego szczęśliwy. W tym tygodniu kupuje nowy dom, w tym tygodniu wychodzi napisana przez niego książka, w tym tygodniu żona odbiera prestiżową nagrodę, za tydzień chór, w którym śpiewa Bohater wyjeżdża na wielkie tournée do Anglii. Wszystko dobrze... a jednak...?! Bohater jest prokuratorem. Oskarża ludzi. W tym tygodniu czekają go trudne sprawy - młody człowiek, który oszukał Państwo przemycając cenny towar, dziewczyna, która porzuciła maleńkie dziecko, skini bijący Araba, chłopak, który zabił matkę... I jakimś dziwnym zrządzeniem losu, sprawy z sali sądowej znajdują swe odbicie w życiu Bohatera. On też będzie mieć problem podatkowy w związku z kupowanym domem, dylemat moralny związany z chorą matką, która ma jakieś szanse na wyleczenie, oboje z żoną przeżyją rozterki z powodu adoptowanego dziecka. Bohater nie umie sobie z tym wszystkim poradzić... Nagle ten szczęśliwy tydzień rozpada się katastrofalnie. 

Tydzień z życia mężczyzny był także pokazywane w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 1: Isabel Coixet i inne filmy o życiu.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: Zapaśnik, Gomorra, Revolver - czyli czas mężczyzn.

Bookmark and Share