kpb

Chungking Express

tytuł oryginalny: Chongqing senlin

reżyseria: Wong Kar-Wai
aktorzy: Faye Wang, Takeshi Kaneshiro

czas trwania: 97 min.
produkcja: Hongkong 1994
premiera: 2022-04-15
język: kantoński, angielski, japoński, hindi, mandaryński, punjabi, urd
napisy: polskie
in Cantonese, English, Japanese, Hindi, MAndarin, Punjabi and Urdu with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Film Independent Awards 1997: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)
MFF w Locarno w 1994: Udział w konkursie głównym

 

Dwóch hongkońskich gliniarzy o złamanych sercach, dwie przewrotne historie o niemożliwych spotkaniach. Policjant z plakietką o numerze 223 nie może się pogodzić z tym, że został porzucony, kiedy los stawia na jego drodze tajemniczą kobietę w prochowcu i blond peruce. Ona szuka Hindusów, którzy zniknęli z niezwykle cennym i niezbyt legalnym pakunkiem. Tymczasem w nocnym barze z jedzeniem na wynos bystre oczy milczącej Faye śledzą mundurowego 663, z którego uczuciami brutalnie obeszła się pewna stewardessa…


Zadziorna, lekko prowadzona fabuła to jeden z najważniejszych filmów definiujących estetykę lat 90. Jego neonowo-chropowata stylistyka stała się punktem odniesienia dla całego pokolenia twórców ze wszystkich stron świata. Od stylowego kina akcji po teledyskowy romans pulsujący w rytm California Dreaming - to urzekająca i zagadkowa historia o samotności i mijaniu się w tłumie.

 

Przed filmem - emisja krótkiej prelekcji przygotowanej przez Jagodę Murczyńską.
Jagoda Murczyńska, specjalistka od kina azjatyckiego, związana z festiwalem Pięć Smaków, odeszła po nagłej chorobie w lutym tego roku.

 


| Two Hong Kong cops with broken hearts, two subversive stories about impossible encounters. The officer with a badge number 223 can't come to terms with being rejected when fate puts a woman in a trench coat and a blond wig in his way. She is searching for the Indians who disappeared with her extremely valuable and somehow illegal package. Meanwhile, in a night takeout bar, the sharp eyes of the silent Faye are following officer 663, whose feelings have been stomped upon by a certain flight attendant…

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 5: Kalejdoskop barw / Kultowe Kinobranie 2022.

 

Wcześniej w ramach Wong Kar Wai - odrestaurowane arcydzieła oraz Wong Kar Wai - odrestaurowane arcydzieła ponownie w Kinie Pod Baranami.

 

ZWIASTUN ORYGINALNY:


Bookmark and Share