kpb

Przekleństwa niewinności

tytuł oryginalny: The Virgin Suicides

reżyseria: Sofia Coppola
aktorzy: James Woods, Kathleen Turner, Kirsten Dunst, Josh Hartnett, Danny DeVito

czas trwania: 96 min.
produkcja: USA 1999
premiera: 2001-11-30

Debiut reżyserski Sofii Coppoli, autorki filmów Między słowami i Maria Antonina, to adaptacja rewelacyjnej powieści Jeffreya Eugenidesa.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. w sennej scenerii konserwatywnej dzielnicy Grosse Point, na przedmieściach Michigan. Opowiada historię typowej katolickiej amerykańskiej rodziny. Pan Lisbon - matematyk z miejscowego liceum i jego żona - gospodyni domowa, wychowują swe nastoletnie córki w surowej, lecz szczęśliwej atmosferze. Dziewczęta wzbudzają ogromne zainteresowanie chłopców z sąsiedztwa, którzy dzięki nim odkrywają tajemnice kobiecości.

Gdy najmłodsza z sióstr, trzynastoletnia Cecilia, popełnia samobójstwo, fascynacja chłopców pogłębia się. Śledzą każdy ruch dziewcząt, zbierają przedmioty do nich należące, studiują pamiętnik Cecilii, szukając odpowiedzi na dręczące ich pytania. Tymczasem po śmierci Cecilii rodzina państwa Lisbon rozpada się. Pani Lisbon izoluje dziewczynki, aby uchronić je przed złym wpływem otoczenia. Gdy jedna z córek, Lux, po balu nie wraca na noc, siostry Lisbon za karę zostają uwięzione we własnym domu. Nie chodzą do szkoły, nie słuchają płyt, nie spotykają się z przyjaciółmi. Chłopcy z sąsiedztwa nawiązują z nimi potajemny kontakt i próbują pomóc im w ucieczce z domu.

W filmie wykorzystano oryginalną muzykę francuskiego duetu "Air", którego debiutancki album Moon Safari pojawił się w pierwszej dwudziestce Albumów Roku czasopisma SPIN.

W filmie występują Kirsten Dunst, Josh Hartnett, James Woods, Kathleen Turner i Danny DeVito.


Przekleństwa niewinności były także wyświetlane podczas: Między filmami.. :) - wieczór Sofii Coppoli

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 6: Między młodością a dojrzałością.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share