kpb

Buena Vista Social Club

tytuł oryginalny: Buena Vista Social Club

reżyseria: Wim Wenders
aktorzy: Ry Cooder, Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzales

czas trwania: 105 min.
produkcja: Wielka Brytania/Niemcy/USA/Kuba/Francja 1999
język: angielski, hiszpański
napisy: polskie
in English and Spanish with Polish subtitles
info: WIM WENDERS - mistrz kina drogi

Oscary 2000 - nominacja: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
BAFTA 2000 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny
Critics' Choice 2000: Najlepszy film dokumentalny
Satelity 2000: Najlepszy film dokumentalny

Europejska Nagroda Filmowa 1999: Najlepszy europejski film dokumentalny


Muzyczny, znakomicie przyjmowany przez publiczność całego świata, film dokumentalny w reżyserii Wima Wendersa (Million Dollar Hotel, Niebo nad Berlinem).

Wim Wenders towarzyszył w podróży do Hawany swojemu wieloletniemu przyjacielowi Ry Cooderowi, który napisał już wcześniej muzykę do jego filmów (Paryż, Teksas i Koniec przemocy).


Reżyser zanurzył się w świecie kubańskiej muzyki: przez kilka miesięcy podążał za zespołem Buena Vista Social Club, najpierw do ich domu w Hawanie, następnie kilka tygodni później, w kwietniu 1998 roku, do Amsterdamu na pierwszy publiczny występ grupy, a jeszcze później, w lipcu 1998 roku, na triumfalny koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

W ten sposób podążał za niemłodymi już bohaterami tradycyjnej kubańskiej muzyki na ich drodze od całkowitego zapomnienia do światowej sławy, co stało się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Myślałem, że kręcę film dokumentalny – powiedział – a tymczasem byliśmy świadkami bajki, której nikt nie mógł sobie wymarzyć. Dokument stał się kinową sensacją i odniósł światowy sukces.


| In this fascinating Oscar-nominated documentary, American guitarist Ry Cooder brings together a group of legendary Cuban folk musicians (some in their 90s) to record a Grammy-winning CD in their native city of Havana. The result is a spectacular compilation of concert footage from the group’s gigs in Amsterdam and New York City’s famed Carnegie Hall, with director Wim Wenders capturing not only the music – but also the musicians’ life stories.


Prezentowany w ramach przeglądu filmowego WIM WENDERS - mistrz kina drogi.


Wcześniej w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Niech gra muzyka.

Bookmark and Share