Oscary 2000
nominacja za najlepszy pełnometrażowy dokument
Europejskie Nagrody Filmowe 1999
najlepszy dokument pełnometrażowy
Satellite Awards 2000
najlepszy film dokumentalny
Muzyczny, znakomicie przyjmowany przez publiczność całego świata, film dokumentalny w reżyserii Wima Wendersa (Million Dollar Hotel, Niebo nad Berlinem).
Buena Vista Social Club poświęcony jest grupie legendarnych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.
Ry Cooder i Wim Wenders znają się od 20 lat. Cooder napisał muzykę do Paris, Texas i Końca przemocy. Podczas wspólnej pracy nad drugim z w/w filmów często opowiadał Wendersowi o swojej wyprawie na Kubę i płycie, którą tam nagrał z grupą kubańskich muzyków starej daty, z których część popadła już w zapomnienie. Później ukazała się płyta zatytułowana Buena Vista Social Club, która stała się sukcesem na skalę światową, sprzedając się w milionowym nakładzie, uhonorowaną nagrodą Grammy.
Kiedy Ry Cooder ponownie wybrał się na Kubę w początkach 1998 roku, by nagrać solowy album Ibrahima Ferrer z udziałem muzyków, współtworzących wcześniej płytę Buena Vista Social Club Wenders towarzyszył mu z niewielką ekipą filmową. Obserwował muzyków podczas ich pracy w studio nagraniowym, podążał za nimi po Hawanie śledząc ich prywatne życie. Zdjęcia kontynuowano wiosną tego roku w Amsterdamie, gdzie Buena Vista Social Club dał dwa koncerty, a zakończyły się latem w Nowym Jorku na prawdopodobnie ostatnim koncercie zespołu, triumfalnym występie w legendarnym Carnegie Hall (prawie każdy z jego członków ma na Kubie swój własny zespół).
Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Niech gra muzyka.
TRAILER (oryginalny):