kpb

Schyłek lata

tytuł oryginalny: Mua he chieu thang dung

reżyseria: Tran Anh Hung
aktorzy: Tran Nu Yen Khe, Nguyen Nhu Quynh, Le Khanh

czas trwania: 112 min.
produkcja: Wietnam/Niemcy/Francja 2000
premiera: 2001-10-12

Tran Anh Hung jest jednym z najbardziej znanych reżyserów wietnamskich. Mimo że w dzieciństwie osiadł z rodzicami w Paryżu, pielęgnuje swoje korzenie, a jego nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmy uosabiają azjatycką wrażliwość. Autorski styl Tran Anh Hunga w latach 90. XX wieku spadł na Zachód niczym wilgotny, połyskliwy monsun, wzbudzając falę zainteresowania wschodnim kinem.

W Zapachu zielonej papai (1993) w paryskim studiu z detalami odtworzył klimat życia wietnamskiego mieszczaństwa, opowiadając o pracy i miłości młodej służącej. W Rykszarzu (1995) z ulic Sajgonu uczynił pełną brutalnego piękna scenerię, w której rozgrywa się dramat chłopaka zmuszonego poznać ciemną stronę miasta.

Schyłek lata rozwija jego fascynacje formalną stroną filmowego medium. To pozbawiona gwałtownych ruchów medytacja nad kolorem, fakturą, kompozycją kadru. Ludzkie twarze, przedmioty, rośliny i zwierzęta zostały tu potraktowane z uwagą i czułością, właściwą mistrzom malarstwa. 

Schyłek lata opowiada historię trzech sióstr, świętujących rocznicę urodzin swoich nieżyjących rodziców. Każda z nich znajduje się na innym etapie życia, boryka z odmiennymi problemami. Razem tworzą zmieniającą się w czasie figurę kobiecości, raz tajemniczej, innym razem naiwnej, albo doświadczonej przez los, próbującej utrzymać rodzinę w stanie niczym nie zakłóconej harmonii. W roli najmłodszej siostry wystąpiła gwiazda wszystkich filmów Tran Anh Hunga, jego żona - Tran Nu Yen Khe. 

Schyłek lata był także wyświetlany podczas Festiwalu Filmów Wietnamskich - Kino w pięciu smakach.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Księżna, Juno - i inne kobiety w różnym wieku.

Bookmark and Share