kpb

Big Lebowski

tytuł oryginalny: The Big Lebowski

reżyseria: Joel Coen
aktorzy: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore

czas trwania: 117 min.
produkcja: Wielka Brytania / USA 1998
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Filmy Wszech Czasów

MFF w Berlinie 1998: Udział w konkursie głównym

Kultowy film zrealizowany na podstawie scenariusza braci Coen (13. miejsce w rankingu Amerykańskiej Gildii Scenarzystów na najzabawniejszy scenariusz wszech czasów). Ponadczasowa parodia kina noir wypełniona barwnymi postaciami i fenomenalnymi dialogami, z tytułowym bohaterem, który stał się ikoną popkultury oraz… obiektem kultu.

Jeff “Koleś” Lebowski (Jeff Bridges), nigdy nie przestał być hipisem. Spędza czas słuchając muzyki, paląc trawkę i grając w kręgle z przyjaciółmi: Sobczakiem (John Goodman) i Donnym (Steve Buscemi). Pewnego dnia odwiedza go kilku podejrzanych mężczyzn, którzy sugerują mu spłacenie długów za niejaką Bunny - rzekomo jego żonę. “Koleś” nie przejąłby się tym zbytnio, gdyby nie zniszczony przez intruzów dywan. Dochodzi do wniosku, że został pomylony z innym Jeffem Lebowskim i postanawia walczyć o odszkodowanie. W ten sposób wkracza w świat wielkich pieniędzy, skrytych żądzy i rodzinnych tajemnic.

| Ultimate L.A. slacker Jeff "The Dude" Lebowski, mistaken for a millionaire of the same name, seeks restitution for a rug ruined by debt collectors, enlisting his bowling buddies for help while trying to find the millionaire's missing wife.

Prezentowany w ramach Filmy Wszech Czasów: Big Lebowski.

Bookmark and Share