kpb

64. KFF: Konkurs Polski 13: I nie mów o mnie wariat + Mandala + Ja, potwór + W moich rękach + Honey Bunny


info: 64. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 13 | POLISH COMPETITION 13 (78')

I NIE MÓW O MNIE WARIAT | AND DON'T CALL ME CRAZY
(Dorota Skupniewicz) PL 2024, 13' | A
Kadr z filmu I nie mów o mnie wariat
Wiwisekcja systemu psychiatrycznego przeprowadzana przez bohaterkę leczącą się w ośrodku. To miejsce, gdzie lekarze nie mają wystarczająco czasu, by poznać i zrozumieć swoich pacjentów, wystawiają diagnozy, które będą łatwe w klasyfikacji, przepisują pigułki i “normalne” życie: praca, rodzina, stabilizacja. Bohaterka próbuje uciec z tej rzeczywistości, słuchając ciekawych dyskusji na temat chorób psychiatrycznych prowadzonych przez ludzi z głowami ptaków. Smutne spojrzenie na służbę zdrowia, w której diagnoza służy lekarzom, a dla pacjentów oznacza stygmatyzację i leczenie objawów, a nie szukanie przyczyn.


MANDALA | THE MANDALA
(Mikołaj Janik) PL 2023, 25' | D
Kadr z filmu Mandala
W hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie mandala to mistyczny symbol Kosmosu. Koło harmonijnie łączy się z kwadratem. Tak też w świecie samotnej matki Łucji przenikają się teraźniejszość i przeszłość, jawa i sen. W miejsce harmonii wkrada się jednak codzienna żmudna rehabilitacyjna praca i koszmar niczym z innego wymiaru. W filmie łączą się gatunki: dramat z thrillerem i horrorem, opowieść o traumie i żałobie, winie i przebaczeniu z opowieścią o realizacji marzeń i dążeniu do lepszego jutra. Wbrew wszystkiemu. To kino o silnej kobiecie i równie silnym synu. Osadzone w surowym, zimowym krajobrazie, chacie gdzieś na odludziu, tym mocniej wpływa na zmysły widza. Powiew lodowatego wiatru czuć na własnej skórze.


JA, POTWÓR | ME, MONSTER
(Zofia Tomalska) PL 2024, 9' | A
Kadr z filmu Ja, potwór
Strach to wewnętrzny potwór, krążący po organizmie, obezwładniający każdą komórkę ciała, który przejmuje narządy i rozprzestrzenia się bez kontroli. Czy da się go zatrzymać? Czy z wiekiem łatwiej go okiełznać? Czy na tym może polegać dorosłość? “Ja, potwór” to animacja, która cię zaskoczy, zabierając w psychodeliczną podróż po meandrach umysłu i zakamarkach ludzkiego ciała. Pędzi, zwalnia, a potem znów przyspiesza, by opowiedzieć o czającym się pod skórą lęku. Pulsujący strumień świadomości w rytmie disco, elektroniki i hip hopu. Film bierze udział w konkursie polskim i w konkursie międzynarodowym.


W MOICH RĘKACH | IN MY HANDS
(Igor Kuna) PL 2024, 7' | D
Kadr z filmu W moich rękach
Młody, zdeterminowany mężczyzna, pomimo braku lewej ręki, dąży do bycia bohaterem jako strażak i ojciec. Nie znamy jego historii, nie cofamy się w czasie, nie poznamy okoliczności utraty ręki. W centrum zainteresowania twórców jest przede wszystkim próba pokazania dwóch najważniejszych ról, jakie mężczyzna pełni w życiu i ich nieustannego przenikania się. Choć na pierwszy rzut oka odległe od siebie, obie wymagają tej samej siły i pasji. Film, choć pozbawiony dialogów, za pomocą obrazów i dźwięku ukazuje niezłomną siłę ludzkiego ducha i miłość, która nie zna granic.


HONEY BUNNY | HONEY BUNNY
(Gracjana Piechula) PL 2024, 24' | F
Kadr z filmu Honey Bunny
„Nie mów nic, zabawa trwa. Świat się kręci a my z nim. Zdarta płyta gra zapomniany dawno hit. Daj mi tę noc. Tę jedną noc!” – głoszą słowa popularnej polskiej piosenki. Między Staszkiem i Aliną wyrosła jednak bariera, intymność zniknęła wraz z przemijającym czasem. On zamyka się w szopie ze swoimi królikami i smutkami. Ona oddaje relaksacyjnym kąpielom. Wszystko zmienia się, gdy Alinka podejmie pracę przytulaczki w salonie Honey Bunny. Ten prosty gest obniża poziom kortyzolu i ciśnienie krwi, wzmacnia odporność i poczucie własnej wartości. W małżeństwie bohaterów wywoła rewolucję, zmusi – zwłaszcza bardziej zamkniętego w sobie Staszka – do konfrontacji ze swoimi uczuciami i pragnieniami. „Honey Bunny” to delikatne kino, które przytula troskliwie widza i pozwala mu poczuć się lepiej. Pomagają w tym aktorzy: Artur Barciś jako Staszek i Alina Chechelska jako Alinka.


Po seansie w piątek, 31 maja odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Dorota Skupniewicz (reżyserka filmu I nie mów o mnie wariat), Mikołaj Janik (reżyser filmu Mandala), Zofia Tomalska (reżyserka filmu Ja, potwór), Igor Kuna (reżyser filmu W moich rękach), Gracjana Piechula (reżyserka filmu Honey Bunny)Zakup biletu online na stronie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokaz w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share