kpb

64. KFF: Konkurs Polski 5: Codex + Końce i początki + Zupa z tygrysa + Stymulanty & Empatogeny


info: 64. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 5 | POLISH COMPETITION 5 (90')

CODEX | CODEX
(Betina Bożek) PL 2024, 12' | A
Kadr z filmu Codex
Kobieta mieszkająca w szklanej kostce rubika, dba, by wszystko było tu uporządkowane, czyste i symetryczne. Pewnego dnia niechcący rani się w stopę, a do jej poukładanego życia zaczyna wdzierać się chaos. Ściany kostki przesuwają się, tworząc z korytarzy, nowy, nieznany labirynt. Rozpoczyna się walka tego, co może mieć pod kontrolą, z czymś nieokiełznanym. Geometryczne, proste linie ścierają się ze swobodnymi, opływowymi kształtami, czarną kreskę wypełniają kolory, a przedmioty zaczyna porastać nieujarzmiona natura. W tej surrealistycznej animacji, na granicy jawy i snu walczą ze sobą równoległe światy, a także sztywne zasady i odrobina szaleństwa.


KOŃCE I POCZĄTKI | ENDS AND BEGINNINGS
(Klaudia Fortuniak) PL 2024, 17' | F
Kadr z filmu Końce i początki
Ten rok nie był łaskawy dla truskawek. Na początku kwietnia spadł śnieg. Truskawki zaczęły kwitnąć 21. Pierwszy tego roku owoc zjadł ślimak, drugi Adam, trzeci pojawił się równocześnie z setkami innych. Reszta jest historią, której bohaterami nie są Piotr i Paweł, chociaż ich ingerencja w los sprawia, że pierwszy pocałunek Julii ma wyjątkowo słodki smak. Utrzymane w lekkim tonie Końce i początki pozwalają widzom zabłądzić po labiryncie ludzkich losów, które splatają się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Ktoś, nie po raz pierwszy zresztą, myli dni, ktoś inny zawsze ma plan ucieczki, ktoś inny jeszcze podejrzewa u siebie alergię na truskawki. Pani z uczelni bezwzględna. Kto wie, czy w tej historii nie zakochałby się sam Robert Altman? Nawet jeżeli pole truskawek to nie Gosford Park. A może autorom bliżej do Jerzego Skolimowskiego?


ZUPA Z TYGRYSA | TIGER SOUP
(Kacper Świtalski) PL 2023, 36' | D
Kadr z filmu Zupa z tygrysa
Zderzenie szarej komunistycznej rzeczywistości z amerykańskim snem. Nostalgiczna historia spawacza Stasia, który w latach 70. wyjechał z Polski, żeby podjąć pracę w największym i najstarszym cyrku na świecie “Ringling Bros. and Barnum & Bailey”. Codzienność wcale nie okazuje się jednak aż tak wymarzona. Praca w obwoźnym cyrku oznacza ciągłe życie w pociągu długim na prawie kilometr, którym podróżują też wszystkie zwierzęta. Wypłata wynosi mniej niż zasiłek dla bezrobotnych. Mimo to Staś nie traci optymizmu i zaopatrzony w kamerę rejestruje dla pozostawionej w Polsce rodziny szalone życie za oceanem.


STYMULANTY & EMPATOGENY | STIMULANTS & EMPATHOGENS
(Mateusz Pacewicz) PL 2024, 25' | F
Kadr z filmu Stymulanty & Empatogeny
Antek, niewyoutowany chłopak z bogatego domu z patriotycznymi tradycjami i zamiłowaniem do muzyki klasycznej, zakochał się bez pamięci. Obiektem jego westchnień jest Kuba, nastoletni handlarz narkotyków. Chłopaków dzieli wszystko. Jak zainicjować spotkanie? Antek nie bierze, ale kocha, więc kupuje kolejne działki używki. Wreszcie pojawia się szansa na dłuższy wspólny wieczór. Antek ma plan, a Kuba tajemną misję. Czy coś może pójść nie tak? Zabarwiona romantycznie komedia pomyłek, która płynnie przechodzi w społeczną satyrę, żeby zakończyć się pełną emocji erupcją. Uśmiech i zabawa z przymrużeniem oka gwarantowane.


Zakup biletu online na stronie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokaz w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share