kpb

64. KFF: Konkurs Polski 15: Nabu + Pył + Pomarańcza z Jaffy + Zadłużeni + Innego końca nie będzie


info: 64. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 15 | POLISH COMPETITION 15 (92')

NABU | NABU
(Joanna Rusinek) PL 2023, 6' | A
Kadr z filmu Nabu
Beztroskie dzieciństwo Nabu zostaje przerwane przez bomby spadające na jej rodzinną wieś. Próbuje uciec ze swoim młodszym bratem od płonących domów, przemocy i krzyku. Niestety, wkrótce jej jedynym towarzyszem zostaje pluszowa maskotka. Dzielna dziewczyna pokonuje wiele trudności, usiłując znaleźć bezpieczny dom. Wreszcie wsiada do łodzi, którą ma popłynąć ku lepszej przyszłości… Niezwykle smutna animacja o losie uchodźców pokazana z punktu widzenia dziecka, opowiedziana z wielką wrażliwością i subtelnością.


PYŁ | DUST
(Paweł Chorzępa) PL 2024, 28' | D
Kadr z filmu Pył
Bezkresna pustynia, tysiące kilometrów trasy, wypadki śmiertelne. I setki kierowców gotowych zmierzyć się z najtrudniejszym wyścigiem świata - rajdem Dakar. Wśród nich jest 19-letni Konrad Dąbrowski, który pasję odziedziczył po ojcu - legendzie polskiego motosportu. I to właśnie on wspiera go podczas wyścigu, kiedy u młodego kierowcy zaczyna się pojawiać zmęczenie i zwątpienie. Ważniejsze od samych zawodów są ich kulisy, gdzie odbywa się przyspieszony kurs dojrzewania. Ojciec z własnego doświadczenia wie, jakie emocje targają synem i stara się nakierować go na dobrą drogę.


POMARAŃCZA Z JAFFY | AN ORANGE FROM JAFFA
(Mohammed Almughanni) PL/PS/FR 2023, 26' | F
Kadr z filmu Pomarańcza z Jaffy
Kilka kilometrów od Jerozolimy, punkt kontrolny Hizma, jeszcze przed wydarzeniami ostatnich miesięcy. Tu od dekad panuje napięcie, a kontrole są wyjątkowo surowe. Drobny błąd może kosztować bardzo dużo. Mohammed, młody Palestyńczyk z czasowym polskim dokumentem tożsamości, usiłuje przedostać się przez izraelski checkpoint, żeby spotkać się z matką. Kolejni kierowcy odmawiają mu podwózki. Zgadza się życzliwy taksówkarz Farouk. Nie wie, że chłopak próbował już przekroczyć inny punkt kontrolny i został cofnięty. Sam śpieszy się na bardzo ważne spotkanie. Wojskowi szybko odkrywają prawdę, co dla obu mężczyzn oznacza bardzo poważne kłopoty. Zamknięci w samochodzie będą czekać na ostateczną decyzję. Trzymające w napięciu kino, blisko człowieka, ukazujące absurd konfliktu w skali mikro. Film bierze udział w konkursie polskim i w konkursie międzynarodowym.


ZADŁUŻENI | DEBTORS
(Andrzej Danis) PL 2023, 24' | D
Kadr z filmu Zadłużeni
W Polsce na dziesięciu dłużników zobowiązanych do płacenia alimentów tylko dwóch w pełni je płaci. W trakcie przygotowań do zainscenizowania sceny sądowej ze swoją matką, reżyser poznaje osoby, które, podobnie jak on, pomimo zasądzonych alimentów nigdy ich nie otrzymywały. Wykorzystuje tę sytuację, by w swoim filmie opowiedzieć historie tych osób. “Nie jesteś moim dzieckiem”, “nie byłaś dla mnie dobra”, “nie mam pieniędzy”. Jakich usprawiedliwień używali ojcowie, by wykpić się z płacenia? I czy da się zrobić cokolwiek, żeby tę sytuację w Polsce zmienić?


INNEGO KOŃCA NIE BĘDZIE | THERE WILL BE NO OTHER END
(Piotr Milczarek) PL 2024, 8' | A
Kadr z filmu Innego końca nie będzie
Rewolucja, która kończy się zanim się zaczęła, bezsensowna i poniżająca praca polegająca na usługiwaniu bogatszym, władza nad światem skupiona w rękach nieodpowiedzialnych ludzi. To nie może się udać - orkiestra już jest gotowa do ostatniego występu… Przygnębiająca wizja, w której koniec świata, niczym z wiersza Miłosza, nie jest spektakularny, może przyjść niepostrzeżenie. W animacji winnym klęski jest człowiek - jego głupota, pycha, bezmyślność, brak empatii i nieodpowiedzialność. Satyra w pięciu aktach na współczesne społeczeństwo, która z lekkością i poczuciem humoru obnaża ludzkie wady i słabości.


Zakup biletu online na stronie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokaz w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share