kpb

64. KFF: Konkurs Polski 6: Ziemniaki + Siła oporu + Joko + Igła + All My Fucking Superheroes


info: 64. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 6 | POLISH COMPETITION 6 (91')

ZIEMNIAKI | POTATOES
(Marcin Podolec) PL 2023, 4' | A
Kadr z filmu Ziemniaki
Kiedyś nauczysz się rysować, kiedyś będziesz mieć drogi samochód, kiedyś osiągniesz sukces - lista oczekiwań ojca względem syna, sprawia, że młody chłopak nie potrafi cieszyć się codziennością. Żyjąc od dziecka w cieniu niezaspokojonych ambicji, czuje, że ciągle nie jest wystarczająco dobry, by zadowolić rodzica. Sytuacja zmienia się kiedy sam zostaje ojcem. Czy swojemu dziecku postawi poprzeczkę równie wysoko? Urocza animacja o rodzicielstwie, wzajemnych oczekiwaniach i pozwoleniu sobie na popełnianie błędów, narysowana komiksową kreską, dzięki której “Ziemniaki” wyglądają jak “Fistaszki”.


SIŁA OPORU
| THE POWER OF RESISTANCE
(Elżbieta Benkowska) PL 2024, 30' | F
Kadr z filmu Siła oporu
Polityczny idealizm i nadzieje na lepsze jutro aktorki Olgi wystawione zostają na najcięższą z prób. Autorytarna, wszechwiedząca władza komunistyczna postanawia złamać kobietę, gdy jej ojciec trafia do szpitala i walczy o życie, a mąż przebywa w areszcie. Olga musi odnaleźć się w nowej sytuacji i dokonać wyboru niemożliwego. Każda godzina zwłoki może przynieść fatalne konsekwencje. Osadzony w latach 80. film ma społeczno-historyczne zacięcie. Twórcy dbają o szczegóły w scenografii i kostiumach, a w scenariuszu zadają pytania godne kina moralnego niepokoju. Sama postać Olgi posiada werwę Agnieszki z „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Czy w konfrontacji z wielką machiną władzy jednostka ma jakiekolwiek szanse na to, żeby ochronić bliskich i zachować godność?


JOKO | JOKO
(Izabela Plucińska) PL/CZ/DE 2024, 15' | A
Kadr z filmu Joko
Ile człowiek musi zarobić, by zacząć wykonywać pracę, którą uważa za poniżającą? Joko, tytułowy bohater animacji, w pierwszej chwili odmawia noszenia ważnych osobistości na swoich plecach. Jednak szykanowany przez matkę i wyśmiewany w pracy, w końcu godzi się na usługiwanie zagranicznym delegatom. Ta decyzja prowadzi do makabrycznych wydarzeń.... Groteska, Roland Topor i plastelina, czyli Izabela Plucińska powraca, by po raz kolejny zafundować widzom pełną absurdu i czarnego humoru animację obnażającą ludzkie słabości. Tym razem za pomocą 600 lalek i 200 kilogramów plasteliny pokazuje mechanizmy manipulacji i społeczną hierarchię. Film bierze udział w konkursie polskim i w konkursie międzynarodowym.


IGŁA | NEEDLE
(Józef Gross) PL 2024, 30' | D
Kadr z filmu Igła
Punkowa historia o pokoleniu Z bez cenzury. Mieszkający w Toronto Oskar powraca po latach do Krakowa. Przywozi ze sobą bagaż trudnych doświadczeń życiowych i plan na najbliższą przyszłość - tatuowanie. Pokątnie, w mieszkaniach znajomych, na ulicy - kiedy tylko może, dziara. Wieść o jego pracach zaczyna się rozchodzić po mieście, co ułatwia mu nawiązywanie nowych znajomości z innymi początkującymi artystami. Tatuowanie i bycie tatuowanymi to dla nich praca twórcza, która pozwala wyrazić siebie i wyzwolić się od jakichkolwiek zasad.


ALL MY FUCKING SUPERHEROES | ALL MY FUCKING SUPERHEROES
(Piotr Kabat) PL 2023, 12' | A
Kadr z filmu All My Fucking Superheroes
Strzelaniny, pościgi, skoki samochodów przez zwodzony most, do tego trochę przekleństw, krótki romans i twardzi faceci - wszystko, co w kinie akcji kochacie najbardziej, znajdziecie w nowej animacji Piotra Kabata. Zaczyna się niepozornie - młody reżyser rusza do Los Angeles, by podpisać kontrakt na produkcję swojego nowego filmu. Zanim jednak dotrze do Hollywood, wyrusza taksówką w szaloną przejażdżkę po amerykańskich ulicach, historii kina i popkulturze. Uczta dla fanów lat 90. i kina akcji w animowanej, komiksowej odsłonie.


Zakup biletu online na stronie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokaz w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share