kpb

The Old Oak

tytuł oryginalny: The Old Oak

reżyseria: Ken Loach
aktorzy: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox

czas trwania: 113 min.
produkcja: Wielka Brytania/Belgia/Francja 2023
premiera: 2024-05-10
język: angielski, arabski
napisy: polskie
in English and Arabic with Polish subtitles

BAFTA 2024 - nominacja: Najlepszy film brytyjski (Ken Loach, Paul Laverty, Rebecca O'Brien)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Ken Loach)
MFF w Cannes 2023 - wygrana: Nagroda Jury Ekumenicznego - Wyróżnienie specjalne (Ken Loach)
MFF w Locarno 2023 - wygrana: Nagroda Publiczności - Zdobywca (Ken Loach)


Ostatni film w karierze Kena Loacha to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym nienawiści. Reżyser po raz kolejny bierze na warsztat ważny temat społeczny i szuka światła tam, gdzie często jest je trudno zauważyć. Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes, a na kolejnych festiwalach filmowych otrzymał 6 Nagród Publiczności.

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.

Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach kolejny raz podejmuje w swoim filmie ważny społeczny temat. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

| The future for the last remaining pub, The Old Oak, in a village of Northeast England, where people are leaving the land as the mines are closed. Houses are cheap and available, thus making it an ideal location for Syrian refugees.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share