kpb

Twarze Agaty

tytuł oryginalny: Twarze Agaty

reżyseria: Małgorzata Kozera

czas trwania: 72 min.
produkcja: Polska/Wielka Brytania 2023
język: polski, angielski
napisy: polskie, angielskie
in Polish and English with Polish and English subtitles
info: Najlepsze polskie dokumenty

Krakowski Festiwal Filmowy 2023: Nagroda dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego (Małgorzata Kozera)
Orły 2024 - nominacje: Najlepszy film dokumentalny (Małgorzata Kozera)


Film rozpoczyna się w momencie, kiedy wydaje się, że choroba Agaty, towarzysząca jej już prawie dwadzieścia lat, wreszcie odchodzi w przeszłość.

Bohaterka przechodzi ostatnie operacje i ma nadzieję wkrótce „zacząć nowe życie”. Mieszka i pracuje w Londynie, jej artystyczna kariera zaczyna się rozwijać, a w życiu osobistym pojawia się miłość. Niestety, choroba powraca.

Zmagania z nią wyznaczają główną oś narracyjną filmu, tak jak kolejne operacje determinują rytm życia Agaty, ale to, co najbardziej istotne rozgrywa się równolegle i dotyczy twórczych i duchowych poszukiwań bohaterki. Agata mierzy się nie tylko z chorobą – próbując zrozumieć swoje doświadczenie konfrontuje się z traumą przeszłości. Czy wybaczenie doznanych w dzieciństwie krzywd może mieć moc wyzwalającą i uzdrawiającą?

Każdemu etapowi choroby odpowiada kolejny etap twórczości artystki, która staje się coraz bardziej interesująca, dojrzała i głęboka. I taka też staje się Agata, imponująca swoją determinacją i niezwykłą siłą witalną, a jednocześnie krucha i bezbronna wobec tego, z czym pogodzić się nie jest w stanie – ze zmianami, jakie choroba odciska w jej ciele. Film, wykorzystujący zróżnicowane środki wizualne, od wykreowanych, onirycznych scen, po surowe materiały zarejestrowane smartfonem, jest pełną emocji, hipnotyzującą opowieścią o umieraniu i odradzaniu się, dokonującym się poprzez ciało i materię - farbę pomieszaną z wydrukami badań, zapis USG i cudzych wspomnień, współistnienie rytmu serca i ruchów pędzla.

| When she was 16, Agata heard that she would most likely bleed herself to death within 2 years. On that day she was born anew. After 20 years and over 30 face surgeries, she lives in London and works as an artist who turned her struggle with a lethal disease into art. Her disease and the pain caused by it continue to accompany her, but more and more promising treatment options are being developed. Nevertheless, the most important form therapy is her art. Her face becomes even more deformed with recurring angiomas, which is the major theme explored by the protagonist in her art.

Prezentowany w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych.

Bookmark and Share