kpb

Moja zbrodnia

tytuł oryginalny: Mon crime

reżyseria: François Ozon
aktorzy: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert

czas trwania: 102 min.
produkcja: Francja 2022
premiera: 2023-08-04
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

Komedia kryminalna w reżyserii Françoisa Ozona. Pełna lekkości, humoru i odniesień do współczesności, luźna adaptacja sztuki Georgesa Berra i Louisa Verneuila z 1934 roku.

Paryż, lata 30. ubiegłego stulecia. Madeleine (Nadia Tereszkiewicz), młoda aspirująca aktorka bez grosza przy duszy zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta. Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, bezrobotna prawniczka Pauline (Rebecca Marder). Oparta na podstępie strategia, jaką w sądzie przyjmują bohaterki, sprawia, że wygrywają batalię sądową. Los Madeleine kompletnie się odmienia. Przebiera w zawodowych propozycjach, jest na ustach całego miasta, cieszy się estymą i poważaniem. Jej nagła sława nie wszystkim jednak się podoba…

Moja zbrodnia to nie pierwsza próba przeniesienia sztuki Berra i Verneuila na ekran. W 1937 roku Wesley Ruggles zrealizował True Confession - komedię romantyczną z legendarną Carole Lombard. Nakręcona ponad osiem dekad później wersja Françoisa Ozona wciąż osadzona jest w latach 30., ale zawiera wyraźne aluzje do współczesności, na czele z ruchem MeToo. Przekształciłem sztukę w taki sposób, by pasowała do współczesnych czasów, do naszych obecnych problemów, a także do moich własnych obaw w zakresie męskiej władzy nad kobietami - przyznał reżyser w jednym z wywiadów.

| Madeleine Verdier, a penniless actress is accused of the murder of a famous producer. With the help of her best friend she proves that, she is acquitted for self-defense. Then begins a life of glory and success, until truth comes to light.ZWIASTUN:

Bookmark and Share