kpb

63. KFF: Konkurs Polski 10: Takie cuda się zdarzają + Wolna krowa + Brak + Dobra wiadomość + Bezsenność Jutki + Kinior


info: 63. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 10 | POLISH COMPETITION 10 (87')


TAKIE CUDA SIĘ ZDARZAJĄ | SUCH MIRACLES DO HAPPEN
(Barbara Rupik) PL 2023, 14’ | A
Kadr z filmu Takie cuda się zdarzają
Ku zaskoczeniu mieszkańców wsi, kamienna figura Matki Boskiej nagle porusza się, opuszcza kapliczkę i idzie przed siebie. Wkrótce do milczącego pochodu dołączają kolejne ożywione rzeźby. Takie cuda się przecież zdarzają, ale najbardziej zafascynowana nimi jest mała dziewczynka, która nie ma kości. Tak samo zachwyca ją fakt, że pająk ma osiem nóg, a larwy moli poruszają się w ogóle bez nóg! Poklatkowa animacja, która urzeka światem stworzonym z obrazów, plasteliny, koronek. Barbara Rupik po raz kolejny wykreowała animację, w której brzydota oczarowuje, a inność jest tajemnicza i magiczna.


WOLNA KROWA } FREE COW
(Marek Głuszczak) POL 2023, 27’ | F
Kadr z filmu Wolna krowa
Gdzieś w lasach spotykają się matka, córka aktywistka i wolna krowa. Ta ostatnia razem ze stadem postanowiła zacząć życie na własne kopyto, z dala od ludzkiej gospodarki. Teraz jednak krasule mają zostać wyłapane i skazane na śmierć. Sara się na to nie zgadza. Tuż przed egzaminem dojrzałości ucieka z domu, żeby bronić stada przed ubojem. Alicja wyrusza w ślad za nią, by z dala od cywilizacji na nowo poznać swoją córkę, szczerze z nią porozmawiać i zaprzyjaźnić się z jedną z buntowniczek. Utrzymana w optymistycznym tonie opowieść o tym, że na bunt nigdy nie jest za późno i że czasami to rodzice powinni posłuchać dzieci. I ta obsada! W jej ludzkiej części znalazła się Gabriela Muskała, znana z łączenia w swoich kreacjach delikatności i siły.


BRAK | LACK
(Paweł Prewencki) PL 2023, 11’ | A
Kadr z filmu Brak
Intymne spojrzenie na uczucia i emocje związane z oczekiwaniem na dziecko oraz żałobą po stracie nienarodzonego potomka. Ból towarzyszący rodzicom został pokazany za pomocą wizualnych symboli i metafor – smutku, zagrożenia i pustki, której nie da się wypełnić. Animacja przedstawia te trudne doświadczenia z wyczuciem i delikatnością, a także stara się uchwycić, to co nieuchwytne. „Brak” to oszczędna, surrealistyczna opowieść o osobistej tragedii, ale też niezwykle piękna i wzruszająca obserwacja miłości dwojga ludzi, którzy wspólnie próbują poradzić sobie z traumą.


DOBRA WIADOMOŚĆ | GOOD NEWS
(Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy) PL 2023, 11’ | D
Kadr z filmu Dobra wiadomość
Wstrząsające świadectwo wydarzeń, jakie rozegrały się w 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej. Pod pretekstem „wycieczki do lasu” aktywiści udają się w głąb Puszczy Białowieskiej, aby dostarczyć potrzebne rzeczy przebywającym tam uchodźcom z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Na skutek wprowadzenia przez rząd stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych dostęp do uwięzionych w lasach migrantów staje się utrudniony. Okolicę przeczesuje straż graniczna, a dodatkowym zagrożeniem dla życia i zdrowia są warunki klimatyczne – w nocy temperatura spada do kilku stopni poniżej zera. Zaczyna się walka z czasem.


BEZSENNOŚĆ JUTKI | THE SLEEPLESSNESS OF JUTKA
(Maria Görlich-Opyd) PL 2022, 17’ | A
Kadr z filmu Bezsenność Jutki
Siedmioletnia Jutka myśli, że przyjechała do Łodzi tylko na wakacje, choć tak naprawdę wraz z dziadkiem i ciocią tkwią uwięzieni w getcie. Dziewczynka nie rozumie, dlaczego nie może swobodnie biegać po mieście i bawić się z dziećmi, i nie wie, dokąd wyjechali jej rodzice. Dziadek próbuje tłumaczyć jej świat, porównując go do historii Minotaura – Łódź staje się starożytnym labiryntem, a hitlerowcy potworem z mitu. Subtelne połączenie dramatycznych wydarzeń II wojny światowej z grecką mitologią, które z dużą wrażliwością oddaje cierpienie i dramaty tamtych czasów.


KINIOR | KINIOR
(Kacper Kiniorski) PL 2022 | 7’ | D
Kadr z filmu Kinior
Oniryczna impresja na temat Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego – kompozytora i multiinstrumentalisty wywodzącego się z polskiego środowiska jazzowego. To obraz intymny i bezkompromisowy, zrealizowany przez jego syna. Daleko tej historii do klasycznych biografii i konwencjonalnych sposobów narracji. Od faktów ważniejszy jest tu nastrój – warstwa muzyczna i wizualna kryją w sobie wiele tropów i inspiracji, jakie składają się na ten nietypowy, niemal transowy portret artysty, który przez lata współpracował z najważniejszymi muzykami i zespołami w historii polskiej muzyki.


Zakup biletu online na stronie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Pokaz w ramach 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share