kpb

Ludzie czynu

tytuł oryginalny: Oameni de treaba

reżyseria: Paul Negoescu
aktorzy: Iulian Postelnicu, Anghel Damian, Vasile Muraru, Crina Semciuc

czas trwania: 105 min.
produkcja: Rumunia/Bułgaria 2022
język: rumuński, ukraiński
napisy: polskie
in Romanian and Ukrainian with Polish subtitles
info: Nowe Kino Rumuńskie

FilmFestival Cottbus 2022: Nagroda dla najlepszego aktora (Iulian Postelnicu)


Ilie (Iulian Postelnicu) ma prawie czterdzieści lat i jest szefem policji w małej wsi w północnej Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą. Chociaż w wiosce dzieją się podejrzane rzeczy, a burmistrz i ksiądz są częścią siatki przemytników papierosów, Ilie wyspecjalizował się w dostrzeganiu tylko tego, co mu najbardziej odpowiada.

Kiedy burmistrz każe mu pilnować miejsca, w którym odbywa się przemyt, Ilie naiwnie przekonuje samego siebie, że nic tam się nie dzieje. Ale popełnia błąd i jego życie ulega radykalnej zmianie.

Postrzegam go zarówno jako dobrego, jak i złego. Jest to postać, którą potrafię zrozumieć, bo znajduję w niej wiele z siebie. Dlatego patrzę na tego bohatera zarówno ze współczuciem, jak i krytycznym okiem - mówi o Ilie reżyser filmu, Paul Negoescu. Ludzie czynu to film nieoczywisty, płynny gatunkowo, plasujący się gdzieś między thrillerem a czarną komedią. To nowe, przewrotne spojrzenie na odwieczną walkę dobra ze złem i na pytanie: ile złych czynów zmienia nas w złego człowieka?


| Ilie (late 30s) enjoys the easy life of a village policeman. His passivity during a series of violent events soon turns him into an accomplice to murder. Tension accumulates in the village, forcing Ilie to make a final decision.Bookmark and Share