kpb

Întregalde

tytuł oryginalny: Întregalde

reżyseria: Radu Muntean
aktorzy: Maria Popistasu, Ilona Brezoianu, Alex Bogdan, Luca Sabin

czas trwania: 104 min.
produkcja: Rumunia 2021
język: rumuński, angielski
napisy: polskie
in Romanian and English with Polish subtitles
info: Nowe Kino Rumuńskie

FF w Trieście 2022: Najlepszy film
MFF w Haifie 2021: Najlepszy film międzynarodowy  


Maria, Ilinca i Dan to koledzy z pracy, którzy biorą udział w dorocznej wyprawie humanitarnej. Przed końcem roku wsiadają do SUVa i z torbami pełnymi jedzenia i podarków jadą dzielić się z potrzebującymi. Tym razem ruszają do górskiej wioski Întregalde.

Po drodze napotykają starszego człowieka, który prosi o podwiezienie do położonego w górach tartaku. Spełnienie tego dodatkowego dobrego uczynku ma nieprzyjemne konsekwencje. Wyobrażenia o empatii i niesieniu pomocy zostają brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością…

Najnowszy film Radu Munteana (Wtorek, po świętach; Alice T.; Papier będzie niebieski). Trzymająca w napięciu opowieść o granicach hojności, prawdziwych powodach altruizmu i o tym, kto tak naprawdę korzysta z tak zwanej dobroczynności. W istotnej dla fabuły roli staruszka wystąpił Luca Sabin — aktor nieprofesjonalny, autentyczny mieszkaniec wioski Întregalde.


| A group of people on a humanitarian mission arrive in a remote area of Transylvania to offer the inhabitants various goods. Apart from a few quarrels and conflicts between the group members, everything seems to be going well for Maria and Dan. But soon after they stumble upon a disoriented local and try to help him, things go wrong.


Bookmark and Share