kpb

Brainwashed: seks, kamera, władza

tytuł oryginalny: Brainwashed: Sex-Camera-Power

reżyseria: Nina Menkes
aktorzy: Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien

czas trwania: 114 min.
produkcja: USA 2022
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Pokaz z rozmową

MFF w Berlinie 2022: nominacja do Nagrody Publiczności, nominacja do Nagrody Teddy


Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle.

Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowcy androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata.

W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.  


| Investigates the politics of cinematic shot design, and how this meta-level of filmmaking intersects with the twin epidemics of sexual abuse/assault and employment discrimination against women, with over 175 movie clips from 1896 - 2020.
ZWIASTUN:

Bookmark and Share