kpb

Aksjomat

tytuł oryginalny: Axiom

reżyseria: Jöns Jönsson
aktorzy: Moritz von Treuenfels, Ricarda Seifried, Thomas Schubert

czas trwania: 112 min.
produkcja: Niemcy 2022
język: niemiecki
napisy: polskie, ukraińskie
in German with Polish and Ukrainian subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

MFF w Berlinie 2022: Nagroda “Ecounters” (nominacja)
Niemiecka Nagroda Filmowa 2022: Najlepszy dźwięk


Aksjomaty to zdania przyjmowane za prawdziwe, których nie trzeba udowadniać. Julius, bohater filmu również nie musi udowadniać, że historie lub tożsamości, które wymyśla, są prawdziwe. Kolegom z pracy organizuje wycieczkę nieistniejącą żaglówką, należącą rzekomo do jego matki o arystokratycznym pochodzeniu, rodzicom swojej dziewczyny z kolei sprzedaje wzruszającą historię o nieprawdopodobnym awansie społecznym i sukcesie w zawodzie architekta. Misternie konstruowane kłamstwa są jak nietrwałe, ale bardzo efektowne budowle, z których ich twórca musi ewakuować się, kiedy grożą zawaleniem. Stąd u bohatera pozorowane ataki zagrażające zdrowiu, częste zmiany pracy czy nagłe wyprowadzki z mieszkania. Nie wiemy, dlaczego Julius zmyśla: czy uważa, że codzienne życie jest zbyt szare i należy ubarwić je ciekawymi historiami, czy jego atrakcyjne opowieści sprawiają, że skupia na sobie uwagę innych i jest w centrum zainteresowania, czy wreszcie cierpi na konfabulację, zaburzenie ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za pamięć i kojarzenie.


Twórcy filmu wciągają widza w jego wymyślone historie i alternatywną rzeczywistość, którą tworzy Julius. Ta jak wiadomo stała się częścią naszego funkcjonowania w przestrzeni wirtualnej i nie budzi już zdziwienia. Tutaj kreacja jest pożądana i nagradzana za pomocą lajków czy poprzez obserwowanie poszczególnych profili. Funkcjonowanie za pomocą fikcyjnej tożsamość w świecie rzeczywistym jest dość uciążliwe. Może tak też powinno być w świecie wirtualnym.


| Julius, an eloquent young museum attendant loved by the people around him, invites his colleagues on a sailing trip on his aristocratic family's boat, but something goes wrong. Julius is not who he seems to be.


Prezentowany w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego 2023.

 

Bookmark and Share