kpb

Skrzydła

tytuł oryginalny: Wings

reżyseria: William A. Wellman
aktorzy: Gary Cooper, Roscoe Karns, El Brendel, Richard Tucker

czas trwania: 144 min.
produkcja: USA 1927
napisy: angielskie, polskie
With English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Images Courtesy of Park Circus/Paramount

 

Skrzydła Williama Wellmana to pierwsze dzieło w historii kina wyróżnione Oscarem w kategorii najlepszy film (a zarazem jedyny film niemy, któremu przyznano ten tytuł). Widowiskowa produkcja, stworzona z udziałem 300 pilotów i 3500 statystów, do dziś zachwyca realistycznymi zdjęciami podniebnych potyczek. Pragnienie nadania filmowi wiarygodności było ambicją reżysera, który sam w czasie I wojny światowej był pilotem. Premiera odbyła się kilka miesięcy po samotnym locie transatlantyckim Charlesa Lindbergha.


Film Wellmana to melodramat opowiadający o miłości, przyjaźni, rywalizacji, bohaterstwie i poświęceniu. Jego bohaterami są dwaj mężczyźni: pochodzący z klasy średniej Jack Powell (Charles "Buddy" Rogers) i znacznie bogatszy David Armstrong (Richard Arlen). Kiedy rozpoczyna się I wojna światowa, obaj trafiają do lotnictwa, a rodząca się między nimi przyjaźń splata się z rywalizacją i miłością. W filmie występuje również niezwykle popularna w tamtym czasie Clara Bow.


Muzykę do Skrzydeł skomponował w 1927 r. J. S. Zamecnik. Partyturę Zamecnika, której kopia znajduje się w Bibliotece Kongresu, przekazywano kinom w formie nut do wykonywania podczas projekcji. Na podstawie tej partytury, oryginalna ścieżka dźwiękowa została ponownie zaaranżowana do odrestaurowanej wersji filmu przez Dominika Hausera i wykonana przez pełną orkiestrę z Frederickiem Hodgesem na fortepianie.


Film zostanie zaprezentowany w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

 

Filmy prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.

 


Film prezentowany z nagraną muzyką.


| Spectacular film about American pilots during the First World War. Innovative special effects, stunning aerial sequences. Starring: Charles Rogers, Richard Arlen, Clara Bow and Gary Cooper.


Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share