kpb

Na pełny etat

tytuł oryginalny: À plein temps

reżyseria: Éric Gravel
aktorzy: Laure Calamy, Anne Suarez, Geneviève Mnich

czas trwania: 87 min.
produkcja: Francja 2021
premiera: 2022-11-25
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

MFF w Wenecji 2021 - wygrana: Konkurs 'Horyzonty' - Najlepsza aktorka (Laure Calamy), Najlepszy reżyser (Eric Gravel), Nagroda Specjalna - Nagroda Fundacji "Persona, Lavoro, Ambiente" za film o tematyce dotyczącej środowiska lub pracy - wyróżnienie specjalne (Eric Gravel)


Przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu. Zniuansowany portret silnej kobiety staje się tym samym uniwersalną historią o życiu pod ciągłą presją i ciemnych stronach kapitalizmu. W głównej roli wystąpiła gwiazda francuskiego kina, laureatka Cezara, Laure Calamy.


Uznany za najlepszego reżysera konkursu „Horyzonty” ubiegłorocznego weneckiego festiwalu Éric Gravel, w bardzo realistyczny sposób opowiada o dobrze znanych nam dzisiaj problemach – niepewności jutra, niestabilnym rynku pracy, społecznych niepokojach, braku bezpieczeństwa socjalnego.


Julie (Laure Calamy) dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku.


Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany. Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć.


| Julie finally gets an interview for a job where she can raise her children better only to run into a national transit strike.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share