kpb

Brigitte Bardot cudowna

tytuł oryginalny: Brigitte Bardot cudowna

reżyseria: Lech Majewski
aktorzy: Kacper Olszewski, Joanna Opozda, Weronika Rosati, Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski

czas trwania: 122 min.
produkcja: Polska 2021
premiera: 2022-10-21
język: polski
in Polish

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - udział w konkursie głównym (nominacja);
WFF 2021: Konkurs Międzynarodowy - Udział w konkursie głównym - Lech Majewski (nominacja)


Historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera, pełna jest spotkań z postaciami mitycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej.


Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot podczas II wojny światowej i przepadł bez wieści. Do Adama przychodzą od ojca paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie widział, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.


Poprzez wizytę w kinie - na filmie poruszającym temat Odysei w Pogardzie Godarda - bohater dostaje się do buduaru Brigitte Bardot, a stamtąd do Hotelu zamieszkałego przez postacie zarówno z jego rzeczywistego jak i wewnętrznego życia. Obok siebie koegzystują tam Liz Taylor i kumple z klasy; Cezanne i ubecy; Bitelsi i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki... Ten Hotel zbudowany z wyobrażeń i snów ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, a niektóre z nich prowadzą do Anglii, do Wenecji, a nawet na Syberię. Są tam też podziemne rzeki i kanały, tajemniczy Ogród i Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli. Zapis pogmatwanej, ironicznie rozbitej świadomości tamtej epoki; pomiędzy cudownym i nieziszczalnym pragnieniem Innego Życia a upokarzającą, miałką codziennością.


| The mid-20th century in communist Poland. Adam lives with his mother, who is persecuted by the state security service. Adam's father fought in World War II as a pilot, defending Britain, and has not been heard from since. It's not clear if he stayed in England or returned and is hiding to avoid persecution. Packages and postcards arrive from him, but Adam, who has never seen his father, suspects someone else is sending them. At school he keeps dreaming that his father will one day land in the sports field at his school in his Spitfire, raising dust from which he will emerge alive, heroic and magnificent. One day, as the boy is watching Jean-Luc Godard's "Contempt" at the cinema, he is transported to the young Brigitte Bardot's dressing room and her world of film and music stars. Maestro Majewski's latest film, based on his novel "Pilgrimage to the Tomb of Brigitte Bardot the Wonderful", in which he settles accounts with his youth, childhood, and all that Poland meant to him.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share