kpb

3 dni w Quiberon

tytuł oryginalny: 3 Tage in Quiberon

reżyseria: Emily Atef
aktorzy: Marie Bäumer, Birgit Minichmayr, Charly Hübner, Robert Gwisdek

czas trwania: 115 min.
produkcja: Niemcy / Austria / Francja / Belgia 2018
język: niemiecki, francuski, angielski
napisy: polskie
in German, French and English with Polish subtitles
info: Romy Schneider

Romy Schneider, niemiecko-francuska gwiazda filmowa, przyjeżdża w 1981 roku do Bretanii, aby poddać się terapii i zebrać siły przed kolejnym filmem. Skazana na ścisłą dietę, całkowitą rezygnację z alkoholu, używek i leków nasennych oraz znudzona monotonią dnia codziennego aktorka zaprasza do kurortu swoją dawną wiedeńską przyjaciółkę.


Za namową znajomego, fotografa Roberta Lebecka, wyraża także zgodę na ekskluzywny wywiad i sesję fotograficzną dla tygodnika „Stern”. W tym intymnym gronie rozgrywa się akcja filmu, będącego rekonstrukcją czasu, w jakim dziennikarz Michael Jürgs przeprowadził swoją słynną rozmowę z Romy Schneider. Późniejsze tragiczne losy legendarnej odtwórczyni cesarzowej Sissi sprawią, że będzie to jej ostatni wywiad.


Obecność fotografa, który wykonał w ciągu tych trzech dni tysiące czarno-białych portretów gwiazdy, pozwoliła twórcom filmu na odtworzenie klimatu wydarzeń tamtych dni. Podziwiamy nie tylko wspaniałą urodę Romy Schneider, którą po mistrzowsku zagrała, do złudzenia do niej podobna, niemiecka aktorka Marie Bäumer, ale też pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza i piękne bretońskie pejzaże.


To, co początkowo wygląda na klasyczny portret znanej artystki i symbolu seksu w chwili załamania, przeistacza się w piekielnie inteligentne studium osobowości, manipulacji, granic poświęcenia dla dobra uprawianej sztuki.” – pisał Janusz Wróblewski w swojej relacji z Berlinale dla tygodnika „Polityka”. Film Emily Alef ukazuje też istotę współczesnych mediów, bezlitosnych, pozbawionych skrupułów i korzystających z każdej okazji, aby zdobyć pożądany materiał i przyciągnąć uwagę jak najwięcej głodnych sensacji odbiorców.


| In a rehab clinic Romy Schneider gives her last interview to two journalists. Three days, driven by romantic desire, professional ambition and the urge for living.

 

Prezentowany w ramach Romy Schneider w Kinie Pod Baranami.

 

Wcześniej w ramach 3 dni w Quiberon - pokaz specjalny w 40. rocznicę śmierci Romy Schneider.

 

ZWIASTUN BERLINALE 2018:

Bookmark and Share