kpb

Miss Viborg

tytuł oryginalny: Miss Viborg

reżyseria: Marianne Blicher
aktorzy: Ragnhild Kaasgaard, Isabella Møller Hansen, Kristian Halken, Josephine Park, Line Falcon

czas trwania: 100 min.
produkcja: Dania / Argentyna 2022
język: duński, niemiecki
napisy: polskie, angielskie
in Danish and German with Polish and English subtitles
info: Laureat Mastercard Off Camery

MASTERCARD OFF CAMERA 2022 - wygrana: Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy - Najlepszy pierwszy lub drugi film (Marianne Blicher)


Główną bohaterką fabularnego debiutu duńskiej reżyserki Marianne Blicher jest 61-letnia Solvej, mieszkająca na osiedlu socjalnym na obrzeżach prowincjonalnego miasteczka Viborg.


Zgorzkniałej kobiecie, która była niegdyś lokalną królową piękności, wyjątkowo trudno pogodzić się z rutyną dnia codziennego i postępującym wiekiem. Każdego dnia przemierza okolicę na swoim skuterze inwalidzkim, nielegalnie sprzedaje leki na receptę, zbierając na wyczekiwany zagraniczny wyjazd, i z nostalgią wspomina minione lata. Z tego marazmu wyrywa ją nastoletnia sąsiadka Kate, która w dość nieporadny sposób próbuje włamać się do mieszkania bohaterki, mając chrapkę na wspomniane medykamenty. Początkowa nieufność, jaką daje się wyczuć między kobietami, szybko ustępuje przekonaniu o korzyściach, jakie każda z nich może wynieść z tej relacji. Od wspólnych szemranych interesów przez pełne zaangażowania rozmowy po autentyczną troskę o siebie nawzajem.


Film Marianne Blicher to wzruszająca opowieść o nietypowej przyjaźni. Napędzana świetnymi rolami Ragnhild Kaasgaard i Isabelli Møller Hansen fabuła pokazuje, że nawet dwa pozornie niepasujące do siebie światy mogą mieć wspólny mianownik.


| Former beauty queen Solvej lives isolated with her dog, her routine, and her shattered dreams. When she forms an unlikely friendship with her neighbor’s daughter, rebellious 17-year-old Kate, Miss Viborg’s horizon widens.

 

Prezentowany w ramach Miss Viborg - pokaz specjalny zwycięzcy festiwalu Mastercard Off Camera.

Bookmark and Share