kpb

Pidżama Party - Maraton: 3 x Luc Besson

reżyseria: Luc Besson
aktorzy: Jean Reno, Gary Oldman, Bruce Willis, Milla Jovovich, Jean-Marc Barr

czas trwania: 420 min.

info: Młodzi w Kinie

Masz 14-18 lat? Chcesz spędzić całą noc w kinie?
Przyjdź do nas na Pidżama Party - Nocny Maraton Filmowy!

 

Zobacz trzy świetne filmy kultowego francuskiego reżysera, Luca Bessona i weź udział w quizie filmowym!


sobota, 21 maja 2022
22.30 PIDŻAMA PARTY: NOCNY MARATON FILMOWY

 

W PROGRAMIE:

Leon zawodowiec (1994) - niezwykła historia przyjaźni między płatnym mordercą (Jean Reno) a 12-letnią dziewczyną (znakomity debiut Natalie Portman!), której rodzice zostali zabici przez skorumpowanych policjantów.

Piąty element (1997) - widowiskowa space opera z udziałem Bruce'a Willisa i Milli Jovovich, którzy muszą uratować świat przed siłami zła absolutnego. Energia, humor i kostiumy zaprojektowane przez Jeana-Paula Gaultier.

Wielki błękit (1988) - jeden z najbardziej znanych filmów Bessona, oparty na historii przyjacielskiej rywalizacji dwóch nurków, którzy biją rekordy w głębokości zanurzenia bez butli. Piękne podwodne zdjęcia i znakomita muzyka Erika Serry.

 

W przerwie - quiz filmowy z nagrodami!

 

Dla wygody warto przyjść w dresach lub piżamach.
Można przynieść własne koce, poduszki i śpiwory! ;)


Filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

 
BILETY: 30 zł (w cenie biletu box śniadaniowy!)
Z Zieloną Kartą Ucznia: 21 zł
Pokaz dla widzów w wieku 14-18 lat.

 

O FILMACH:

LEON ZAWODOWIEC | LÉON
(Luc Besson) FR/US 1994, 133’

Cezary 1995 (nominacje): Najlepszy film, Najlepszy aktor, Najlepszy reżyser, Najlepsza muzyka filmowa, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż


Leon (Jean Reno) jest płatnym zabójcą, typem samotnika, który z nikim nie chce się wiązać i za nikogo brać odpowiedzialności. Kiedy dwunastoletnia Matylda (Natalie Portman) której rodzinę zamordował skorumpowany policjant, zwraca się do niego o pomoc w dokonaniu zemsty, ten podejmuje się zadania. Matylda z czasem staje się mu coraz bliższa.


Akcja filmu balansuje na granicy powagi i brawurowego pastiszu, realności i baśni. Szeroki ekran, nasycone ostre barwy i kompozycja kadrów przybliżają utwór do stylistyki komiksów, których reżyser jest wielbicielem.

 

PIĄTY ELEMENT | THE FIFTH ELEMENT
(Luc Besson) FR/US/GB 1997, 113’

Oscary 1998 (nominacja): Najlepszy montaż dźwięku
BAFTA 1998: Najlepsze efekty specjalne
Złote Maliny 1998: Najgorsza aktorka drugoplanowa (Milla Jovovich), Najgorszy debiut (Chris Tucker)
Europejska Nagroda Filmowa (nominacja): Najlepszy europejski film roku
Cezary 1998: Najlepszy reżyser, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia
nominacje: Najlepszy film, Najlepsza muzyka filmowa, Najlepsze kostiumy, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż


Jest wiek XXIII naszej ery. Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie. Korben Dallas (Bruce Willis) - były komandos, kierowca nowojorskiej taksówki otrzymuje rozkaz: odnaleźć pięć mitycznych elementów zdolnych ocalić planetę. Wraz z przybyłą z innej galaktyki piękną Leeloo (Milla Jovovich) wyrusza w kosmos by walczyć z kosmicznym "elementem"...


Autorami scenografii do filmu są znani francuscy autorzy komiksów: Jean „Moebius” Giraud oraz Jean-Claude Mézieres. Kostiumy zaprojektował Jean-Paul Gaultier. W filmie wystąpili również Ian Holm, Chris Tucker i Luke Perry.

 

WIELKI BŁĘKIT | LE GRAND BLEU
(Luc Besson) FR/US/IT 1988, 132’

Cezary 1989: najlepsza muzyka - Eric Serra, najlepszy dźwięk
6 nominacji, m.in.: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - Jean-Marc Barr, najlepszy aktor drugoplanowy - Jean Reno, najlepsze zdjęcia - Carlo Varini
 


Fascynująca i znakomicie sfilmowana opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch mężczyzn, których łączy wspólna pasja - nurkowanie. Jeden z najbardziej znanych filmów Luca Bessona, oparty na biografii Jacquesa Mayola.


Dwóch przyjaciół, Jacques Mayol (Jean-Marc Barr) i Enzo Molinari (Jean Reno), rywalizuje w nurkowaniu swobodnym - ekstremalnej dyscyplinie sportowej polegającej na zanurkowaniu jak najgłębiej bez aparatu do oddychania. Jacques, który w dzieciństwie przeżył śmierć ojca, stroni od ludzi, najlepiej czuje się wśród delfinów. Enzo, lubiący przebywać w blasku sławy, jest jego dokładnym przeciwieństwem. Ich przyjaźń zmienia się, ale i rozwija, gdy Jacques poznaje piękną Johanę (Rosanna Arquette).

 

Pokazy realizowane są w ramach projektu INTERCONNECTING CINEMA.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Komisji Europejskiej.
 
 

Prezentowany w ramach MŁODZI W KINIE / Pidżama Party - 3 x Luc Besson,

 

SPOT:

 

 

MŁODZI W KINIE: PIDŻAMA PARTY - SPOT:

 

Bookmark and Share