kpb

Scales

tytuł oryginalny: Scales

reżyseria: Shahad Ameen
aktorzy: Basima Hajjar, Fatima Al Taei, Yagoub Alfarhan, Abdulaziz Shtian

czas trwania: 74 min.
produkcja: ZEA / Arabia Saudyjska / Irak 2019
język: arabski
napisy: polskie, angielskie
in Arabic with Polish and English subtitles
info: Przegląd Kina Emirackiego

MFF w Wenecji 2019: Nagroda Verona Film Club Award
Carthage Film Festival 2019: Bronze Tannit
Rabat International Author Film Festival: Nagroda Główna
MFF w Singapurze: Najlepszy film azjatycki


Niepokojąca, czarno-biała baśń inspirowana arabską poezją oraz legendą o Atargatis - asyryjskiej bogini, zwanej “pierwszą syreną”.

 
Scales to historia młodej, silnej dziewczyny Hayat, która mieszka w ubogiej wiosce rybackiej. Zgodnie z mroczną tradycją, każda rodzina musi oddać jedną córkę morskim stworzeniom zamieszkującym pobliskie wody. Hayat, uratowana przed tym przeznaczeniem przez ojca, zostaje uznana za przekleństwo wioski i dorasta jako wyrzutek. Nie poddaje się jednak i wytrwale walczy o swoje miejsce w lokalnej społeczności.

 
Reżyserka o filmie: Film Scales jest wynikiem moich osobistych doświadczeń związanych z dorastaniem (...). Mniej więcej w wieku ośmiu lat zaczęłam zauważać, że nie należę do kategorii "A" w społeczeństwie. Zrozumiałam, że w jakiś sposób jesteśmy gorsze od płci przeciwnej, że jesteśmy tylko naszymi ciałami. Dorastałam w poczuciu niechęci do bycia dziewczynką i zaczęłam odrzucać wszystko, co kobiece. Dlaczego miałabyś przyjmować to, co kobiece, skoro jest to źródło wstydu? Kiedy natknęłam się na opowieść o bogini Atargatis, "pierwszej syrenie", która jest uważana za symbol płodności i życia wód, pomyślałam, że będzie ona świetną metaforą nieokiełznanej kobiety. Kobiety, która wybrała trudniejszą drogę, która postanowiła nie podążać za tradycją, nawet jeśli będzie za to prześladowana.


| Set in a dystopian landscape, SCALES is the story of a young strong-willed girl, Hayat, who lives in a poor fishing village governed by a dark tradition in which every family must give one daughter to the sea creatures who inhabit the waters nearby. In turn the sea creatures are hunted by the men of the village. Saved from this fate by her father, Hayat is considered a curse on the village and grows up an outcast. Nevertheless, she does not surrender to this fate and fights for a place within her village. After her mother gives birth to a baby boy, Hayat must accept the brutal custom of giving herself to the sea creatures or finding a way to escape.


Prezentowany w ramach 5. Przeglądu Kina Emirackiego.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share