kpb

Al Kameen

tytuł oryginalny: Al Kameen

reżyseria: Pierre Morel
aktorzy: Omar Bin Haider, Marwan Abdullah, Mohammed Ahmed

czas trwania: 102 min.
produkcja: ZEA / Francja 2021
język: arabski
napisy: polskie, angielskie
in Arabic with Polish and English subtitles
info: Przegląd Kina Emirackiego

Oparty na prawdziwych wydarzeniach wojenny film akcji zrealizowany przez francuskiego reżysera Pierre’a Morela - twórcę Uprowadzonej i 13. dzielnicy.


Zima 2018 r., misja humanitarna w Jemenie. Trzej emiraccy żołnierze oczekują rychłego powrotu do domu. Podczas ostatniego, rutynowego patrolu, przemierzając wąski kanion, Ali, Bilal i Hindasi wpadają w zasadzkę silnie uzbrojonych bojowników. Uwięzieni, ranni i pozbawieni łączności, szybko zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Oczekują na pomoc, ale czy wsparcie dotrze do nich na czas?


Reżyser o filmie: Historia przedstawiona w filmie wydaje się bardzo specyficzna dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i tego regionu, ale jest to również uniwersalna opowieść o braterstwie i poświęceniu. (...) Kiedy adaptuje się prawdziwą historię wojenną, ma się obowiązek okazać szacunek tym, którzy walczyli i cierpieli, a także starać się zrozumieć wszystkie aspekty opowieści i zastanowić się, co tak naprawdę wydarzyło się w rzeczywistości. Miałem szczęście spotkać się ze wszystkimi żołnierzami, którzy uwięzieni byli w prawdziwej zasadzce i odbyć z nimi długie rozmowy. (...) Mogę śmiało powiedzieć, że plan Al Kameen był najbardziej różnorodnym planem filmowym, na jakim kiedykolwiek pracowałem. Mieliśmy blisko 400 członków obsady i ekipy pochodzących z 48 narodowości; była to wspaniała mozaika ludzi, kultur i języków (...).


| When three Emirati soldiers are ambushed in a hostile territory, their commander leads a daring mission to rescue them.


Prezentowany w ramach 5. Przeglądu Kina Emirackiego.

Bookmark and Share