kpb

Książę

tytuł oryginalny: The Duke

reżyseria: Roger Michell
aktorzy: Helen Mirren, Jim Broadbent, Matthew Goode, Fionn Whitehead

czas trwania: 96 min.
produkcja: Wielka Brytania 2020
premiera: 2022-05-20
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Zdobywcy Oscarów Jim Broadbent i Helen Mirren w zabawnej i wzruszającej opowieści o tym, że w życiu zawsze trzeba grać vabank!


Oparta na niesłychanych, lecz prawdziwych wydarzeniach komedia o zwykłym człowieku, który, niczym Robin Hood, ośmieszył brytyjskie władze dokonując zuchwałej kradzieży pewnego arcydzieła w szczytnym celu.


Wielką Brytanią wstrząsa szokująca wiadomość o zuchwałym skoku na Galerię Narodową. Policja twierdzi, że za kradzieżą bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla wielkiego Goyi, stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Czytając te wiadomości skromny taksówkarz Kempton Bunton nie może powstrzymać śmiechu. Bezcenny Książę ukryty jest bowiem w jego własnej szafie w skromnym domu w Newcastle. Bunton lubi swoje proste życie, kocha żonę i synów, ale nie znosi wszelkiej niesprawiedliwości. Pod tym względem jest niepoprawnym idealistą, co nierzadko wpędza go w mniejsze lub większe kłopoty. Kradzież bezcennego obrazu to z pewnością jego największy życiowy wyskok, ale cel jak zawsze jest szlachetny. Kempton w anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpadnie na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony.


| In 1961, Kempton Bunton, a 60 year old taxi driver, steals Goya's portrait of the Duke of Wellington from the National Gallery in London.

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 8: Kalejdoskop zdarzeń.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share