kpb

Rytmy Casablanki

tytuł oryginalny: Haut et fort

reżyseria: Nabil Ayouch
aktorzy: Ismail Adouab, Meriem Nekkach, Abdelilah Basbousi, Anas Basbousi, Zineb Boujemaa, Nouhaila Arif

czas trwania: 101 min.
produkcja: Francja / Maroko 2021
premiera: 2022-05-13
język: arabski
napisy: polskie
in Arabic with Polish subtitles

MFF w Cannes 2022 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Nabil Ayouch)


Rytmy Casablanki zostały uznane przez krytków najbardziej pozytywnym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. To wzruszająca, pełna empatii opowieść o nadziejach młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach. Film jest tegorocznym marokańskim kandydatem do Oscara oraz pierwszą w historii caneńskiego festiwalu marokańską produkcją pokazywaną w konkursie głównym.


Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania Rytmy Casablanki zarażają optymizmem i pozytywną energią.  Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy go nie są jego fanami.


Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.


Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania.


| Anas, a former rapper, is employed in a cultural centre. Encouraged by their new teacher, the students will try to free themselves from the weight of traditions to live their passion and express themselves through hip hop culture.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share