kpb

Makongo. Gąsienice

tytuł oryginalny: Makongo

reżyseria: Elvis Sabin Ngaïbino
aktorzy: Albert Mondogue, André Ikpeou

czas trwania: 72 min.
produkcja: Republika Środkowoafrykańska / Argentyna / Włochy 2020
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles
info: AfryKamera

Open City Docs Fest 2020: Nagroda dla debiutującego twórcy międzynarodowego
MFFD Cinéma du reel 2020: Nagroda w kategorii dokument pełnometrażowy


André i Albert to przedstawiciele plemienia pigmejów Aka, żyjącego na skraju lasu w Republice Środkowoafrykańskiej. To właśnie oni wprowadzają widza w społeczność, która żyje w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wierzeniami i pozyskuje wszystko, co potrzebne im do życia z lasu.


Główni bohaterowie jako jedyni w wiosce zdobyli wykształcenie i sami starają się nauczyć pisać i czytać dzieci ze swego plemienia, a także wysłać część z nich do prawdziwej szkoły. Jest to niezwykłe zadanie w sytuacji, gdy ich jedynym środkiem płatniczym są gąsienice (makongo), lokalny przysmak tego regionu, który mogą sprzedać w oddalonej o kilka dni jazdy ciężarówką stolicy kraju.


Sfilmowany z olbrzymią pewnością siebie (niektóre z sekwencji zdjęć przedstawiających leśne wędrówki są wręcz wybitne i doskonale pokazują wszechobecny pejzaż dźwiękowy dżungli), Makongo jest fascynującym etnograficznym badaniem czarnej, samowystarczalnej społeczności (…)
Fabien Lemercier, Cineeuropa


| André and Albert are members of the Aka pygmy tribe, living at the edge of the forest in the Central African Republic. Through them, we get to know a community that lives in harmony with nature and traditional beliefs and obtains everything they need to live from the forest. They are the only ones in the village who have received an education and are trying to teach the children of their tribe to read and write, as well as send some of them to a proper school. This is an extraordinary task when their only means of payment is caterpillars (makongo), a local delicacy of the region, which they can take by truck to sell in the capital city a few days away.


Prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera.

Bookmark and Share