kpb

Lingui

tytuł oryginalny: Lingui

reżyseria: Mahamat-Saleh Haroun
aktorzy: Achouackh Abakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue, Hadjé Fatimé Ngoua

czas trwania: 87 min.
produkcja: Niemcy/Francja/Belgia 2021
premiera: 2022-04-08
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Mahamat-Saleh Haroun)
MFF w Toronto - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Mahamat-Saleh Haroun)
Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji (Mahamat-Saleh Haroun)

 

Lingui to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków.


Lingui to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.


Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek Lingui runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?


Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.


| Amina, a practicing Muslim, lives with her daughter, 15-year-old Maria. When Amina learns Maria is pregnant and wants to abort the child, they face an impossible situation in a country where abortion is legally and morally condemned.

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 8: Kalejdoskop zdarzeń.

 

Wcześniej w ramach 16. Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera oraz Spotkanie Filozoficzne: Lingui.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share