kpb

Moja wojna

tytuł oryginalny: Inner Wars

reżyseria: Masha Kondakova

czas trwania: 68 min.
produkcja: Ukraina/Francja 2020
język: ukraiński, angielski
napisy: polskie
In Ukrainian and English with Polish subtitles
info: Kino dla Ukrainy

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych.

 

Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

 

| Since the uprising of a pro Russian insurgency in eastern Ukraine in 2014, hundreds of woman joined the army. Only a few made it to the front line. Filmmaker Masha embeds herself in the war zone to follow the daily life of three of them. By sharing the intimacy of these fighters, Masha soon becomes a victim of this brotherhood conflict jeopardizing this film and her life.

 


Wcześniej w ramach Kino Pod Baranami dla Ukrainy: Moja wojna.

Bookmark and Share