kpb

Ucieczka na srebrny glob

tytuł oryginalny: Ucieczka na srebrny glob

reżyseria: Kuba Mikurda
aktorzy: Malgorzata Braunek, Andrzej Seweryn, Krzysztof Zanussi, Xawery Zulawski

czas trwania: 94 min.
produkcja: Polska 2021
premiera: 2021-11-12
język: polski
in Polish

Millennium Docs Against Gravity 2021 - wygrana: Nagroda Nos Chopina - Najlepszy film o tematyce muzycznej (Kuba Mikurda), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Nagroda Smakjam (Daria Maślona)
Millennium Docs Against Gravity 2021 - nominacja: Nagroda za Najlepszy Film Polski - Udział w konkursie (Kuba Mikurda)


Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po Trzeciej części nocy (1971) - dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego Diabła (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona - Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science-fiction Na srebrnym globie. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie - jego kariera w Polsce będzie skończona.


Na srebrnym globie (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne,  polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. Ucieczka na srebrny glob to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.


| The year 1975. After a few years of forced immigration, the young director Andrzej Zulawski returns to Poland. His situation in Poland is uncertain. What's worse, his family disintegrates: his wife Malgorzata Braunek files for divorce. To strengthen his position Zulawski takes on a titanic task: he plans to make On the Silver Globe, a science fiction epic and the biggest film in the history of the Polish cinema. If he succeeds, he'll win his place in the pantheon of the Polish directors. If he fails, his career in Poland will be over.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share