kpb

Chauka, Please Tell Us the Time

tytuł oryginalny: Chauka, Please Tell Us the Time

reżyseria: Arash Kamali Sarvestani, Behrouz Boochani
aktorzy: Behrouz Boochani

czas trwania: 90 min.
produkcja: Holandia/Australia 2017
język: perski, angielski, kurdyjski
napisy: polskie
in Persian, English, Kurdish with Polish subtitles
info: Conrad Festival 2021

Nakręcony telefonem komórkowym portret ośrodka-więzienia na niesławnej wyspie Manus w Papui Nowej Gwinei, gdzie znana z surowej polityki migracyjnej Australia zsyłała ubiegających się o azyl. By stworzyć film, osadzony w instytucji kurdyjski dziennikarz Behrouz Boochani w tajemnicy współpracował z irańsko-holenderskim filmowcem, Arashem Kamali Sarvestanim.


W filmie widzowie otrzymują rzadką możliwość przyglądania się życiu setek ludzi ubiegających się o azyl, którzy egzystują w całkowitej izolacji od zewnętrznego świata. Chauka, Please Tell Us the Time to wstrząsająca opowieść o złym traktowaniu, zastraszaniu i psychicznym obciążeniu, jakiego doświadcza wielu zatrzymanych.


Zamiarem filmowców było "udokumentowanie sytuacji, by w przyszłości żaden przywódca polityczny nie mógł przedstawić zniekształconej narracji o wydarzeniach". Tytuł filmu nawiązuje do nazwy endemicznego ptaka, który zawsze odzywa się o tej samej porze, ironicznie wyznaczając kolejne dni, które upływają zatrzymanym na niekończącym się oczekiwaniu.


Działalność Behrouza Boochaniego znacząco wpłynęła na podjętą przez australijski rząd decyzję o zamknięciu więzienia na wyspie Manus w 2017 roku.

 

Pokaz na Festiwalu Conrada to polska premiera filmu.


| Chauka? An exotic punctual bird decorating a proud nation's flag or a terrifying solitary prison? Is it part of the identity of a tropical paradise or just an embarrassment for a civilized country in 21th century? Someone is curious to find it out.

 

Film prezentowany w ramach Conrad Festival 2021.

Bookmark and Share