kpb

Wesele (The Wedding Day)

tytuł oryginalny: Wesele

reżyseria: Wojciech Smarzowski
aktorzy: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik

czas trwania: 135 min.
produkcja: Polska 2021
premiera: 2021-10-08
język: polski
napisy: polskie, angielskie
in Polish with Polish and English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Wojciech Smarzowski – twórca niezapomnianych obrazów: Wołyń, Drogówka (film można obejrzeć na platformie www.e-kinopodbaranami.pl), Róża oraz rekordowego hitu Kler, który w kinach obejrzało ponad 5 milionów widzów, powraca z najbardziej przełomowym dziełem w karierze.


Wesele to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.


Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz.


Pośród jak zawsze doskonałej obsady znaleźli się między innymi: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Ryszard Ronczewski, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Przemysław Przestrzelski i najnowsze aktorskie odkrycie twórcy KleruAgata Turkot.

 

| The story of a WWII tragedy in a Polish village mixed with the story of a wedding taking place in the same place 100 years later. A bitter look at a xenophobic community that forgets its own history.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 7: Kolor fioletowy.


 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 3: Kalejdoskop zjawisk.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share