kpb

Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa

tytuł oryginalny: Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa

reżyseria: Mariusz Banaszewski
aktorzy: Wojciech Zieliński, Dawid Czupryński, Anna Cieślak, Krzysztof Jasiński, Marcin Kwaśny

czas trwania: 60 min.
produkcja: Polska 2021

info: Mastercard Off Camera

Film przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego. Marian Wieleżyński był wynalazcą, społecznikiem, a także twórcą pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego.


Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa to szósta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu Historyczny Pejzaż Podkarpacia i trzecia z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska, za reżyserię odpowiada Mariusz Bonaszewski, a za zdjęcia Mariusz Konopka. W rolę Mariana Wieleżyńskiego jako młodego studenta wciela się Dawid Czupryński, a następnie dorosłego przedsiębiorcę Wojciech Zieliński.


Tytuł filmu Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa nawiązuje do pseudonimu jakim posługiwał się Marian Wieleżyński w czasach studenckich. Wieleżynski podobnie jak dawni alchemicy dokonał niezwykłego odkrycia – znalazł sposób na wykorzystanie gazu. W filmie upamiętniamy kontynuatora dzieła Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę  i wizjonera, ojca polskiego gazownictwa, a zarazem twórcę pierwszej w Polsce firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Barwna postać pełnego energii chemika, który wraz z Władysławem Szaynokiem i Ignacym Mościckim pokazali twórczą wersję patriotyzmu.


W filmie zobaczymy między innymi: Annę Cieślak, Patrycję Łobodzińską, Marcina Kwaśnego, Dorotę Landowską, Artura Dziurmana, Petera Lucasa, Krzysztofa Jasińskiego, Mateusza Mikosia, Dagny Mikoś i Roberta Żurka.


Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S.A.


Prezentowany w ramach Mastercard Off Camera 2021.

Bookmark and Share