kpb

Żeby nie było śladów (Leave No Traces)

tytuł oryginalny: Żeby nie było śladów

reżyseria: Jan P. Matuszyński
aktorzy: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Mateusz Górski

czas trwania: 156 min.
produkcja: Polska 2021
premiera: 2021-09-24
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy, które zakończyło się tragedią. Zbrodnia, która poruszyła cały naród.

 

W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci Grzegorza Przemyka od jakichkolwiek konsekwencji.


Żeby nie było śladów oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami Ostatniej Rodziny i serialu Król.


Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.


| Poland, 1983. The country is shaken by the case of Grzegorz Przemyk - a high school student beaten to death by militia. Jurek - the only witness of the beating, overnight becomes the number one enemy of the State.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

Zobacz ten film: