kpb

Zupa nic (Back Then)

tytuł oryginalny: Zupa nic (Back Then)

reżyseria: Kinga Dębska
aktorzy: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska

czas trwania: 94 min.
produkcja: Polska 2021
premiera: 2021-08-27
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

Złote lwy 2021 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Kinga Dębska)

 

Bohaterowie hitu Moje córki krowy, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi.


W gwiazdorskiej obsadzie prequelu Moje córki krowy – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka.


Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest Zupa nic.   Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.


Tym filmem chciałabym przypomnieć sobie i widzom, co cieszyło nas, gdy byliśmy dziećmi. Pozwolić sobie na rozrzewnienie nad czasem, gdy całe popołudnie można było przesiedzieć z rówieśnikami na drzewie i trzepaku, a żółta syrenka rodziców ekscytowała bardziej niż dziś najnowszy model Audi. Mieliśmy bardzo szczególne dzieciństwo, które uformowało nas tak a nie inaczej. Przyjrzyjmy się życiu naszych rodziców i zauważmy, jak wiele z nich jest w nas. Ten film będzie taką właśnie intymną podróżą w świat dzieciństwa – wzruszającą, bardzo zabawną i pełną emocji.
Kinga Dębska, reżyserka.


| Marta is a romantic and a school victim of fate. He shares a room with his sister Kasia and grandmother, who tells her granddaughters insurgent stories instead of fairy tales. In the room behind the wall, my parents - Tadek and Elzbieta - live their married life. He is a constantly humiliated intelligent by the system who silently envies his prosperous brother-in-law. She is the president of the company's "Solidarity" with the need for freedom and a dream to finally break out of Poland. However, the real emotions for the whole family will start when the dream orange toddler stands under the block. It will turn out to be an unexpected catapult to the big world - the family will go to Lake Balaton with a toddler with luggage on the roof. Ela and Tadek will discover a vocation to trade and travel abroad, and the growing up Marta will fall in love again.

 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 1: Kalejdoskop emocji.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share