kpb

Zielony Rycerz. Green Knight

tytuł oryginalny: The Green Knight

reżyseria: David Lowery
aktorzy: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton

czas trwania: 130 min.
produkcja: Irlandia/Kanada/USA/Wielka Brytania 2021
premiera: 2021-07-30
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Ekscytująca opowieść o czasach, kiedy honor był wszystkim, a życie bez honoru niczym, oparta jest na rozsławionej przez J.R.R. Tolkiena legendzie o Rycerzach Okrągłego Stołu.


Niespodziewane przybycie tytułowego Zielonego Rycerza na zamek Camelot zakłóca świętowanie Bożego Narodzenia na królewskim dworze. Gigantycznej postury, szmaragdowoskóry nieznajomy rzuca wyzwanie królowi Arturowi i jego rycerzom. Odpowiada na nie Sir Gawain (Patel), młody i porywczy siostrzeniec Artura. Pojedynek z tajemniczym olbrzymem, któremu niestraszne jest nawet pozbawienie go głowy, okaże się dla śmiałka ostatecznym sprawdzianem charakteru, odwagi i prawości. Po sukcesach Midsommar. W biały dzień (dostępny na www.e-kinopodbaranami.pl)
i Lighthouse, studio A24 poszło za ciosem i zaproponowało współpracę Davidowi Lowery’emu, wizjonerskiemu twórcy świetnie przyjętych Ghost Story i Gentleman z rewolwerem. Owocem tej współpracy jest całkowicie autorska, przykuwająca oko nowa wersja klasycznej rycerskiej epopei.

 
Pan Gawen i Zielony Rycerz – taki tytuł nosił w polskim tłumaczeniu poemat, który zainspirował reżysera i scenarzystę Davida Lowery’ego. – Zaintrygował mnie koncept młodego człowieka angażującego się w na pozór absurdalny zakład, w którym ceną wygranej była utrata życia – tłumaczył twórca. W Sir Gawaina, który przezwycięża słabości i staje się wzorem rycerza, wcielił się Dev Patel (Slumdog. Milioner z ulicy). Aktor dodał tej postaci wiele charakterystycznego dla siebie łobuzerskiego wdzięku: – Pomyślałem, że pośród wielu jego wątpliwych zachowań – musi być w nim coś, co sprawi, że będziemy kibicować mu w tych przeciwnościach – mówił. Mając Patela w roli głównej, Lowery pokazał Gawaina jako bohatera, który przechodzi głęboką przemianę. Dążąc ku dojrzałości, Gawain nieraz upada, ale w końcu wychodzi z opresji obronną ręką i – choć wywodzi się ze średniowiecznego poematu – nietrudno jest nam się z nim utożsamić.

 

| A fantasy re-telling of the medieval story of Sir Gawain and the Green Knight.

 

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 7: Saturn.


Wcześniej w ramach Najlepsze filmy 2021 roku ponownie w Kinie Pod Baranami, Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 5: Kalejdoskop barw oraz Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 7: Kolor fioletowy.


ZWIASTUN:

 

 

WSZYSTKO, CO MUSICIE WIEDZIEĆ O FILMIE:

Bookmark and Share