kpb

Gadające głowy + Trzy kolory. Niebieski

reżyseria: Krzysztof Kieślowski

czas trwania: 107 min.

info: 10. Festiwal Miłosza

GADAJĄCE GŁOWY | GADAJĄCE GŁOWY
(Krzysztof Kieślowski) PL 1980, 14’ (film dokumentalny)


MFF w Oberhausen 1981: Wyróżnienie Honorowe


Jest rok 1979. Krzysztof Kieślowski przeprowadza swego rodzaju sondę socjologiczną. Setki ludzi pyta: w którym roku się urodziłeś? Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? Z zarejestrowanych na taśmie ostatecznie wybiera 44 osoby i ustawia je w porządku chronologicznym: od jednolatka, który jeszcze nie umie mówić, do stuletniej staruszki, która niedosłysząc pytania, potwarza kilkakrotnie, że chciałaby dłużej żyć.


Krzysztof Kieślowski niezwykle oszczędnymi środkami filmowymi stworzył niejako zbiorowy portret Polaka - świadomego swej tożsamości i miejsca, w którym żyje, bacznego obserwatora rzeczywistości, którą trudno zaakceptować, gorąco pragnącego zmian, dojrzewającego do buntu.

 

 

TRZY KOLORY. NIEBIESKI | TROIS COULEURS. BLEU
(Krzysztof Kieślowski) PL 1993, 93’

MFF w Wenecji: Złoty Lew, nagroda za zdjęcia (Sławomir Idziak), nagroda OCIC
Cezary 1994: montaż, dźwięk, pierwszoplanowa rola kobieca (Juliette Binoche)
Cezary 1994: Nominacje - najlepszy film, reżyseria, debiut w roli kobiecej, zdjęcia, scenariusz, muzyka

 

Arcydzieło Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwsza część tryptyku na którą składają się kolejne obrazy: Biały i Czerwony. Film obsypany nagrodami, cieszący się ogromnym uznaniem na całym świecie.Trzy Kolory: Niebieski to uniwersalne dzieło o wolności jako kategorii bytu, dokonywanych wyborach i potrzebie miłości. Dramat filozoficzno-egzystencjalny, oscylujący na pograniczu metafizyki. To również wspaniała Juliette Binoche w roli kobiety żyjącej w cieniu wielkiej życiowej tragedii oraz perfekcyjna reżyseria Kieślowskiego. Idealne dopełnienie fabuły stanowi monumentalna muzyka Zbigniewa Preisnera oraz hipnotyzujące zdjęcia Sławomira Idziaka.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share