kpb

Gipsy Queen

tytuł oryginalny: Gipsy Queen

reżyseria: Hüseyin Tabak
aktorzy: Alina Serban, Tobias Moretti, Irina Kurbanova, Catrin Striebeck

czas trwania: 112 min.
produkcja: Niemcy 2019
język: niemiecki, rumuński, angielski
napisy: polskie
in German, Romanian and English with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

MFF w Tallinie 2019: Nagroda dla Najlepszej Aktorki oraz Nagroda Jury Ekumenicznego


Ali, bohaterka filmu Hüseyina Tabaka, jest rumuńską Romką. Skonfliktowana z ojcem i wykluczona ze swojej społeczności decyduje się na wyjazd do Niemiec. Jako samotna matka dwójki dzieci, bez wykształcenia i zgody na pobyt, skazana jest na dorywcze, wyniszczające zdrowie prace i poniżający wyzysk pracodawców. Pewnego dnia trafia jako sprzątaczka do nocnego klubu w hamburskiej dzielnicy St. Pauli, w którego piwnicach odbywają się zawody bokserskie. Obok ringu jest też sala treningowa, gdzie Ali czasami może wyładować swoje narastające frustracje. Właściciel lokalu, były bokser, szybko rozpoznaje, że Ali nie jest amatorką. Kiedy jeden z występujących w klubie sportowców porzuca pracę, proponuje jej zastępstwo.


Gipsy Queen nie jest filmem o sporcie. Boks jest tu tylko jednym z elementów życia bohaterki, która każdego dnia balansuje na egzystencjalnej granicy. Wyzysk w pracy, poniżenie z tytułu pochodzenia, samotne macierzyństwo, konflikt z dorastającą córką, która nie rozumie oraz nie akceptuje odrzucenia i szkolnego mobbingu, zagrożenie odebraniem dzieci przez jugendamt i nieustające kłopoty finansowe, to codzienne problemy, z którymi mierzy się Ali. Boks, który kiedyś uprawiała, wydaje się dawać jej siłę i być może stanie się szansą na zmianę życiowej sytuacji.

 


| Ali, a courageous woman and single mother of two kids, works with the trainer and owner of a rundown box club in order to provide for her family.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego.

Bookmark and Share