kpb

Undine

tytuł oryginalny: Undine

reżyseria: Christian Petzold
aktorzy: Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree

czas trwania: 90 min.
produkcja: Niemcy/Francja 2020
premiera: 2021-09-24
język: niemiecki, angielski, hiszpański
napisy: polskie
in German, English and Spanish with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2020: Udział w Konkursie Głównym, nagroda FIPRESCI, Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki (Paula Beer)


Undine Wibeau (w tej roli Paula Beer) jest dyplomowaną historyczką, pracuje w muzeum berlińskiego senatu i oprowadza zwiedzających po wystawie dokumentującej urbanistyczny rozwój niemieckiej stolicy. W swojej opowieści szczególnie chętnie sięga do początków miasta, do jego słowiańskich korzeni i osady założonej na wyspie pośrodku rzeki Sprewy. W kawiarni sąsiadującej z jej miejscem pracy, w niecodziennych okolicznościach poznaje Christopha, z którym wkrótce nawiązuje romans. Chłopak pracuje jako przemysłowy nurek, usuwa usterki w podwodnych turbinach, zmaga się z żywiołem, jakim jest woda (która jest de facto trzecim bohaterem filmu).


Najnowszy obraz Christiana Petzolda to współczesna historia miłosna, nawiązująca do starego mitu o Ondynie. Zamieszkująca stawy, jeziora i rzeki nimfa wodna, z wyglądu podobna jest do ludzi, ale nie ma duszy. Aby wejść w jej posiadanie, musi związać się z człowiekiem. Jeśli kochanek okaże się niewierny, spada na niego klątwa, która skazuje zdrajcę na śmierć. Reżyser buduje w swoim filmie pomost pomiędzy legendą, a współczesną opowieścią o sile miłości. Z artefaktów, znaków i symboli buduje narrację przywołującą ducha romantycznej literatury, która tak chętnie sięgała do ludowych opowieści o wodnej nimfie.

 

| Undine works as a historian lecturing on Berlin's urban development. But when the man she loves leaves her, the ancient myth catches up with her. Undine has to kill the man who betrays her and return to the water.

 

Wcześniej w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share