kpb

Dyskretny urok niebezpiecznych myśli

tytuł oryginalny: Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait

reżyseria: Emmanuel Mouret
aktorzy: Camélia Jordana, Niels Schneider, Vincent Macaigne

czas trwania: 124 min.
produkcja: Francja 2020
premiera: 2021-10-08
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Cezary 2021: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Émilie Dequenne)
Cezary 2021 - nominacje: Najlepsza aktorka (Camélia Jordana), Najlepszy aktor (Niels Schneider), Najlepszy aktor drugoplanowy (Vincent Macaigne), Najbardziej obiecująca aktorka (Julia Piaton), Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepszy dźwięk, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia, Najlepsza reżyseria, Najlepszy film


O miłości nikt nie potrafi mówić w równie piękny, a zarazem oryginalny sposób jak Francuzi. To wyjątkowe uczucie oraz towarzyszące mu spektrum emocji, ale i zawiłości, stanowią główny temat nowego filmu Emmanuela Moureta.


Daphné (Camélia Jordana) i Maxime (Niels Schneider) dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François (Vincent Macaigne). Dla Maxime’a to próba odzyskania równowagi po bolesnym rozstaniu. Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.


W Dyskretny urok niebezpiecznych myśli Emmanuel Mouret kontynuuje zainteresowania, które zasygnalizował w swoich poprzednich filmach. Stawia na oryginalną narrację, wyraźnie osobisty ton i zgrabnie balansuje pomiędzy nastrojami, rozładowując emocje humorem, gdy robi się zbyt poważnie.


Prasa o filmie:

Ambitny narracyjnie pomysł wsparty rosnącą chemią między bohaterami pozwala odmalować szeroką gamę emocji.
KateErbland, IndieWire


Fascynujący, elegancki, emocjonalny.
Nicholas Bell, IONCINEMA


Emmanuel Mouret w umiejętny sposób próbuje rozszyfrować złożoność naszych miłosnych wyborów.
FabienLemercier, Cineuropa


Wspaniałe narracyjne doświadczenie.
Ricardo Gallegos, La Estatuilla

 


| Waiting for her boyfriend to join her on a country vacation, three months pregnant Daphne bonds with his cousin Maxime, and their shared intimacy brings them closer together into a full fledged love affair.

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 6: Kalejdoskop uczuć.

 

Wcześniej w ramach 12. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego oraz Premiera Psychologiczna: Dyskretny urok niebezpiecznych myśli.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share