kpb

Minari

tytuł oryginalny: Minari

reżyseria: Lee Isaac Chung
aktorzy: Steven Yeun, Yeri Han, Youn Yuh-jung, Alan S. Kim, Noel Cho, Will Patton

czas trwania: 115 min.
produkcja: USA 2020
premiera: 2021-06-18
język: koreański, angielski
napisy: polskie
in Korean and English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2021 - wygrana: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Youn Yuh-jung)
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Lee Isaac Chung), Najlepszy aktor (Steven Yeun),  Najlepszy scenariusz oryginalny
MFF Sundance 2019: Nagroda Publiczności i  Nagroda Główna Jury
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Obsada i Najlepsza Muzyka Oryginalna

 

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.


Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.


Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.


Bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2019 (Nagroda Publiczności i  Nagroda Główna Jury). Film jest faworytem w tegorocznym oscarowym wyścigu, zbierając entuzjastyczne recenzje na całym świecie zarówno wśród krytyków, jak i wśród widzów. (100% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes).


| Yearning to own a small patch of land and be more than a chicken sexer, the ambitious paterfamilias, Jacob Yi, relocates his Korean-American family, sceptical wife, Monica, and their children, David and Anne, from California to 1980s rural Arkansas, to start afresh and capture the elusive American Dream.

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 4: Kalejdoskop miejsc.


Film prezentowany wcześniej ramach Pokazów przedpremierowych (MOS), Minari - pokazy przedpremieroweMinari - pokazy przedpremierowe #2 oraz Najlepsze filmy 2021 roku ponownie w Kinie Pod Baranami.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share