kpb

Minari

tytuł oryginalny: Minari

reżyseria: Lee Isaac Chung
aktorzy: Steven Yeun, Yeri Han, Youn Yuh-jung, Alan S. Kim, Noel Cho, Will Patton

czas trwania: 115 min.
produkcja: USA 2020
premiera: 2021-06-18
język: koreański, angielski
napisy: polskie
in Korean and English with Polish subtitles

Oscary 2021 - wygrana: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Youn Yuh-jung)
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Lee Isaac Chung), Najlepszy aktor (Steven Yeun),  Najlepszy scenariusz oryginalny
MFF Sundance 2019: Nagroda Publiczności i  Nagroda Główna Jury
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Obsada i Najlepsza Muzyka Oryginalna

 

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.


Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.


Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.


Bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2019 (Nagroda Publiczności i  Nagroda Główna Jury). Film jest faworytem w tegorocznym oscarowym wyścigu, zbierając entuzjastyczne recenzje na całym świecie zarówno wśród krytyków, jak i wśród widzów. (100% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes).


| Yearning to own a small patch of land and be more than a chicken sexer, the ambitious paterfamilias, Jacob Yi, relocates his Korean-American family, sceptical wife, Monica, and their children, David and Anne, from California to 1980s rural Arkansas, to start afresh and capture the elusive American Dream.

 

 

Film prezentowany wcześniej ramach Pokazów przedpremierowych (MOS), Minari - pokazy przedpremierowe oraz Minari - pokazy przedpremierowe #2.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share